Kurs złotego najniższy od ośmiu tygodni. NBP przymierza się do obniżki stóp procentowych?

Enrique Díaz-Álvarez25/Kwi/2016Analizy walutowe

Złoty tracił wobec pozostałych walut przez ostatnie dni, odnotowując największą stratę na przestrzeni ostatnich ośmiu tygodni.

Zaskakująco słabe dane gospodarcze spowodowały deprecjację polskiego pieniądza o około 2 procent w stosunku do euro i dolara, pomimo popularności jaką cieszyły się wśród inwestorów waluty gospodarek wschodzących. Gorsze dane makroekonomiczne na nowo rozgrzały również debatę na temat dalszej obniżki stóp procentowych.

Euro tymczasem zakończyło tydzień niemal na takim samym poziomie na jakim go rozpoczęło, pomimo czwartkowego posiedzenia EBC. W tym tygodniu decyzja Rezerwy Federalnej – co prawda nie spodziewamy się żadnych zmian, ale to komentarz decydentów FED-u może zadecydować o pozycji dolara w najbliższych dniach.

PLN

Straty, jakie odnotowała polska waluta w zeszłym tygodniu były głównie rezultatem niespełnionych oczekiwań dotyczących obniżki stóp procentowych w Polsce.

Notatki z posiedzenia RPP były co prawda gołębie, co sugeruje, że w tym roku obniżka jest nadal możliwa. Taką decyzję zdecydowanie będzie napędzać utrzymująca się deflacja (-0.9 procent) oraz spowolnienie gospodarcze na świecie.

Decydenci nadal przewidują wzrost gospodarczy na zadowalającym poziomie w kolejnych miesiącach: popyt krajowy jest mocno wspierany przez spadające bezrobocie oraz wzrost wynagrodzeń. NBP jest także zdania, że trendy deflacyjne znikną pod koniec tego roku, co może być jednak zbyt optymistyczną prognozą.

Pomimo pozytywnych prognoz dotyczących krajowej koniunktury, najnowsze dane gospodarcze wskazują, że sprzedaż detaliczna drastycznie spowolniła w marcu, z 3.9 procent do 0.8 procent w ujęciu rocznym. To nie wróży dobrze poziomowi wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale. Podobnie, produkcja przemysłowa spadła z przewidywanego poziomu 3 procent do jedynie 0.5 procent.

W tym tygodniu kurs złotego będzie determinowany przez środową konferencję Rezerwy Federalnej.

EUR

Czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego odbyło się bez echa. Decydenci EBC zajęci są implementowaniem zmian w polityce pieniężnej ogłoszonych w marcu. Ryzyko dla europejskiej gospodarki nadal jest jednak spore, gdyż dane gospodarcze nie wskazują na ozdrowienie ekonomiczne. Tym samym, euro nie ulegało większym wahaniom w ubiegłym tygodniu.

Jednak już w kolejnych dniach spodziewamy się sporej zmienności w kursie europejskiego pieniądza – głównie za przyczyną zbliżającego się spotkania Rezerwy Federalnej w USA, po której zaprezentowane będą najnowsze odczyty dotyczące poziomu inflacji i wzrostu gospodarczego w strefie euro.

USD

Dolar ma za sobą raczej mieszany tydzień. Zwiększony apetyt na ryzyko skierował inwestorów na waluty gospodarek wschodzących, jednak większość walut europejskich oraz japoński jen uległy deprecjacji wobec dolara.

Jak zwykle, nadchodzące spotkanie FED będzie dominować kalendarz w tym tygodniu. Rynki nie spodziewają się żadnych znaczących ruchów po Janet Yellen. Kolejnej interwencji w politykę monetarną spodziewamy się dopiero na czerwcowym posiedzeniu Rezerwy Federalnej, dlatego w najbliższym czasie kurs dolara będzie uzależniony od czynników zewnętrznych.

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.