Złoty traci drugi tydzień z rzędu. Uwaga rynków skupiona wokół czwartkowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego

Enrique Díaz-Álvarez18/Kwi/2016Analizy walutowe

W zeszłym tygodniu skrzydeł rynkom finansowym dodawały wiadomości napływające z Chin: najnowsze dane wskazują na ożywienie gospodarki Państwa Środka. Ceny ropy naftowej oraz innych surowców wzrosły, natomiast inwestorzy kierowali swoją uwagę na gospodarki wschodzące, powodując tym samym aprecjację walut, które uległy wyprzedaży w pierwszym kwartale 2016 roku.

Jednak polska waluta osłabiała się już drugi tydzień z rzędu, słabnąc wobec euro, dolara oraz funta.

PLN

Pomimo osłabienia złotego na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni, PLN nadal odnotowuje jedne z najmocniejszych poziomów obserwowanych dotychczas w 2016 roku. Nie martwi to jednak Ministerstwa Finansów, które zadeklarowało interwencję jedynie w przypadku sporych wahań na rynku walutowym.

Jednym z głównych powodów do niepokoju pozostaje natomiast bardzo niski poziom inflacji, który po raz kolejny uległ pogorszeniu w zeszłym tygodniu. W marcu tempo wzrostu cen wyniosło – 0.9 procent, najniższy wynik od maja zeszłego roku. W rezultacie część członków RPP skłania się ku obniżce stóp procentowych: Eryk Lon opowiedział się za przynajmniej jedną obniżką głównej stopy procentowej w tym roku jeżeli trend deflacyjny nie ulegnie poprawie.

W maju uwaga inwestorów skupiona będzie wokół decyzji Agencji Moody’s, która idąc w ślad za Standard and Poor’s może obniżyć rating Polski i tym samym spowodować spadek polskiej waluty – jednak już następne dni i tygodnie w oczekiwaniu na decyzję będą wywierać presję na złotego, szczególnie w stosunku do kursu euro.

EUR

Słaby odczyt produkcji przemysłowej w lutym oraz gołębie komentarze napływające z Europejskiego Banku Centralnego spowodowały mocny spadek europejskiej waluty w ubiegłym tygodniu. Co prawda rynki nie spodziewają się ogłoszenia zmian w polityce monetarnej na kolejnym posiedzeniu EBC w kwietniu, jednak ważne dla inwestorów będą komentarze Mario Draghiego na temat dalszego luzowania polityki pieniężnej. Dlatego też spodziewamy się sporych ruchów na euro w czwartek, kiedy to EBC będzie ogłaszać swoją decyzję.

USD

W zeszłym tygodniu obserwowaliśmy zarówno wzloty jak i upadki amerykańskiej waluty – dolar zyskiwał wobec większości walut europejskich, ale tracił w stosunku do pozostałych, gdyż inwestorzy wybierali bardziej ryzykowne aktywa. Sprzedaż detaliczna spadła, ale publikowane co tydzień dane o bezrobociu nie rozczarowały.

W tym tygodniu brak jest ważniejszych danych makroekonomicznych – przewidujemy, iż handel amerykańską walutą będzie się odbywał w wąskim przedziale do czwartku, kiedy to posiedzenie EBC może spowodować większe ruchy szczególnie na parze EUR/USD.

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.