Komentarze Yellen osłabiają dolara. Złoty wspina się w górę

Enrique Díaz-Álvarez04/Kwi/2016Analizy walutowe

Wtorkowa konferencja szefowej Rezerwy Federalnej Janet Yellen oraz jej gołębie komentarze spowodowały ucieczkę inwestorów od amerykańskiego dolara w zeszłym tygodniu, napędzając tym samym wartość walut gospodarek wschodzących. W swojej ocenie sytuacji gospodarczej FED skupił się głównie na zewnętrznych warunkach, takich jak zmienność na rynkach finansowych i spowolnienie gospodarcze w Chinach. Obecnie szanse na możliwość czerwcowej podwyżki stóp procentowych rynki wyceniają jedynie na 25%.

Wydarzenia w Stanach Zjednoczonych umożliwiły złotemu oraz pozostałym walutom gospodarek wschodzących umocnienie – PLN osiągnął najsilniejszą pozycję względem dolara od 20 tygodni.

PLN

Większość tygodnia polski pieniądz zyskiwał na wartości, wspierany głównie przez komentarze napływające z Rezerwy Federalnej. Bardziej ryzykowne aktywa większych gospodarek Europy Środkowo – Wschodniej stały się dla inwestorów bardziej atrakcyjne. W rezultacie, kolejny tydzień z rzędu złoty wspinał się w górę, osiągając najsilniejszą pozycję wobec euro od pięciu miesięcy.

Bez wątpienia, tak wysokie poziomy PLN są dobrą okazją dla tych przedsiębiorców, którzy sprzedają polską walutę i mają szasnę zabezpieczyć obecne kursy na stałym poziomie.

Analizując dane napływające z polskiej gospodarki, najnowszy odczyt inflacji sugeruje, że ceny spadły o 0.9% w marcu – wynik odnotowany w lutym wyniósł 0.8%. Jednak pozytywne wiadomości nadeszły z sektora przemysłowego, gdzie indeks PMI wzrósł do 53.8 z 52.8, oznaczając nowe zamówienia, wyższy poziom eksportu oraz wzrost zatrudnienia. Możemy zatem przewidywać świetny wynik wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale.

W tym tygodniu uwaga rynków skupiona będzie na środowej decyzji NBP w kwestii stóp procentowych. Nie spodziewamy się zmian, szczególnie w obliczu niskiej inflacji. Najnowszy sondaż Agencji Reuters sugeruje, że większość inwestorów nie wierzy w obniżkę stóp procentowych w Polsce w 2016 roku.

EUR

Co prawda kurs europejskiej waluty uległ umocnieniu w stosunku do dolara w ubiegłym tygodniu, jednak spodziewamy się, że w najbliższym czasie uwaga rynków na nowo skupi się wokół zagrożeń politycznych oraz sytuacji gospodarczej w strefie euro, powodując tym samym spadek kursu wspólnej waluty.

W centrum problemów Unii nadal jest kryzys na Ukrainie, dług Grecji i potencjalny Brexit – wszystkie powyższe kwestie będą w najbliższym czasie zaważać na kursie euro, i to właśnie polityczne, raczej niż gospodarcze czynniki będą decydować o sympatii inwestorów w stosunku do europejskiego pieniądza.

USD

Piątkowy raport o stanie płac w USA zatrzymał umocnienie euro wobec dolara – kurs waluty Eurolandu wzrastał po wystąpieniu szefowej FED. Płace odnotowały wzrost, tak jak udział siły roboczej w rynku pracy. Janet Yellen podkreśliła, iż FED będzie ostrożny w decyzjach o dalszym zacieśnianiu polityki pieniężnej. Nadal spodziewamy się jednak kolejnej podwyżki stóp procentowych w 2016 roku.

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.