Euro pozostaje niewzruszone na decyzje EBC. NBP dodaje skrzydeł złotemu

Enrique Díaz-Álvarez14/Mar/2016Analizy walutowe

W zeszłym tygodniu pozycjami na rynku walutowym kierowały decyzje Europejskiego Banku Centralnego. Draghi przewyższył oczekiwania inwestorów i zadecydował nie tylko o dalszej obniżce stopy depozytowej, ale także znacząco rozszerzył program skupu aktywów i obniżył główną stopę procentową.

Europejska waluta zareagowała niezdecydowanie, spadając na wieść o zmianach w polityce pieniężnej, ale wzmacniając się tuż po komentarzach prezesa EBC, który zapewnił, że nie przewiduje dalszych cięć w kolejnych miesiącach.

Złoty okazał się bardzo odporny na wzmocnienie euro i zakończył tydzień aprecjacją wobec europejskiego pieniądza – skrzydeł polskiej walucie dodała decyzja NBP o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie.

PLN

Handel złotym odbywał się w zeszłym tygodniu w wąskim przedziale, głównie z powodu mocnych powiązań gospodarczych Polski z Unią Europejską. To pozwoliło PLN zakończyć drugi tydzień marca umocnieniem w stosunku do dolara, funta, a także euro.

W kraju uwaga inwestorów skupiona była głównie na piątkowej decyzji Narodowego Banku Polskiego. Nowi członkowie podjęli decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na stałym poziomie 1.5%. Marek Belka zasugerował jednak, iż obniżka jest możliwa jeszcze w 2016 roku, głównie za przyczyną słabego poziomu inflacji.

Kurs złotego uległ wzmocnieniu po tym gdy Belka zapewnił, że nowy, rozszerzony program skupu europejskich obligacji nie odbije się negatywnie na polskiej gospodarce. Podkreślił on także, iż mocna pozycja PLN jest odbiciem silnych fundamentów polskiej gospodarki.

Złoty zyskał około 5% wobec euro od połowy stycznia, a także uzyskał najsilniejszy kurs wobec dolara od czterech i pół miesięcy.

W tym tygodniu poznamy ważne odczyty gospodarcze – stopa inflacji w lutym zostanie opublikowana już jutro i będzie najpewniej najważniejszym czynnikiem wpływającym na kurs złotego w następnych dniach. Warto także zwrócić uwagę na wyniki sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej w czwartek.

EUR

Tak jak spodziewały się tego rynki, EBC ogłosiło obniżkę stopy depozytowej do -0.4%. Program luzowania ilościowego uzyskał dodatkowy stymulus w postaci 20 miliardów euro, co oznacza, że Europejski Bank Centralny będzie skupywał aktywa o łącznej wartości 80 miliardów euro.

Co ważne, do grona zakupywanych aktywów dołączyły tym razem także obligacje spółek niebankowych, a Draghi zapowiedział również uruchomienie mechanizmu tanich kredytów długoterminowych, których stopa oprocentowania najprawdopodobniej wyniesie tyle ile stopa depozytowa, czyli -0.4%.

Pomimo początkowego osłabienia euro w dniu decyzji EBC, wspólna waluta odrobiła straty po konferencji Draghiego, który przyznał, iż nie przewiduje dalszego cięcia stóp w najbliższym czasie. Takie komentarze prezesa EBC są jednak częścią każdego posiedzenia podczas którego stopy ulegają obniżce, dlatego wierzymy, że umocnienie euro jest jedynie tymczasowe.

USD

Brak ważniejszych odczytów gospodarczych w Stanach Zjednoczonych oznaczał, że pozycja dolara była w ubiegłym tygodniu zależna od decyzji podjętej przez Mario Draghiego. Ponieważ zarówno euro jak i waluty gospodarek wschodzących zyskały na sam koniec tygodnia, dolar uległ osłabieniu w stosunku do prawie wszystkich głównych walut poza dolarem nowozelandzkim.

W najbliższych dniach czekamy na środową decyzję Rezerwy Federalnej w kwestii stóp procentowych – rynki nie spodziewają się zmian. Jednak jak zwykle to komentarz Janet Yellen będzie ważniejszym punktem konferencji, i pomoże zrozumieć kiedy możemy spodziewać się zmian w polityce pieniężnej USA.

 

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.