Draghi zadecydował – Europejski Bank Centralny tnie stopy procentowe i rozszerza program skupu aktywów

Enrique Díaz-Álvarez11/Mar/2016Wiadomości

W czwartek rynki walutowe żyły jedną wiadomością – tą nadchodzącą z Frankfurtu. Długo oczekiwane marcowe posiedzenie EBC nie zawiodło oczekiwań inwestorów. Stopa depozytowa została obniżona o 10 punktów bazowych, do poziomu -0.4%. Główna stopa procentowa została obniżona do 0%.

Program luzowania ilościowego, rozpoczęty 12 miesięcy temu, w czwartek uzyskał dodatkowy stymulus w postaci 20 miliardów, co oznacza, że EBC będzie skupywał aktywa o łącznej wartości 80 miliardów miesięcznie (rynki przewidywały 70 miliardów). Do grona zakupywanych aktywów dołączyły tym razem także obligacje spółek niebankowych. Co więcej, Draghi zapowiedział również uruchomienie mechanizmu tanich kredytów długoterminowych, których stopa oprocentowania najprawdopodobniej wyniesie tyle ile stopa depozytowa, czyli -0.4%.

Tak agresywne rozszerzenie programu luzowania ilościowego spowodowało mocny spadek europejskiego pieniądza szczególnie względem dolara (o 1.2%, wykres 1). Jest to poziom, którego nie obserwowaliśmy od listopada zeszłego roku.

Kurs EUR/USD 10.03.2016, Thomson Reuters Datastream

EURUSD

 

Jednak rynki walutowe nie do końca zadecydowały co zrobić z informacjami przekazanymi przez Mario Draghi podczas konferencji prasowej. Euro straciło w stosunku do PLN tuż po ogłoszeniu decyzji przez EBC. Jednak komentarze Draghi dotyczące wykluczenia przyszłych obniżek spowodowały wzrost kursu złotego, który zakończył konferencję prasową prezesa EBC znaczącym umocnieniem (wykres 2).

Kurs EUR/PLN 10.03.2016, Thomson Reuters Datastream

EURPLN (1)

 

Pomimo mocnego ‘odbicia’ się europejskiej waluty, spodziewamy się jej stopniowego osłabienia w kolejnych miesiącach, gdyż kroki podjęte przez Mario Draghi będą wywierać presję na wspólną walutę.

Przewidujemy zatem osłabienie EUR w stosunku do złotego i dolara. Za bardzo prawdopodobny uważamy także scenariusz, że para euro – dolar osiągnie parytet w trzecim kwartale bieżącego roku.

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.