Złoty najsilniejszy od 6 tygodni. Brexit dominuje nastroje inwestorów

Enrique Díaz-Álvarez29/Lut/2016Analizy walutowe

Handel walutami był w zeszłym tygodniu zdominowany przez obawy inwestorów i analityków o potencjalny Brexit. Funt stracił 4% swojej wartości względem złotego.

W najbliższych tygodniach pozycje głównych walut będą jednak zależne od zbliżających się decyzji banków centralnych – marzec będzie ważnym miesiącem w kwestii polityki pieniężnej zarówno w Polsce, krajach strefy euro jak i w Stanach Zjednoczonych.

PLN

W piątek złoty osiągnął najwyższą pozycję w stosunku do euro od sześciu tygodni, korzystając z gołębich komentarzy decydentów w pozostałych krajach Europy Środkowo Wschodniej, w szczególności Węgier. Na tle rówieśników z rejonu polskie aktywa okazały się atrakcyjniejsze i mniej ryzykowne dla zagranicznych inwestorów.

Pomimo lekkiej aprecjacji, która spowodowała wzmocnienie polskiego pieniądza o 3% od połowy stycznia, złoty nadal pozostaje na względnie niskich poziomach, stwarzając problemy szczególnie dla polskich importerów. Oczywiście w tym samym czasie ze zwiększonej konkurencyjności korzystają krajowi eksporterzy. Firmy kupujące polską walutę coraz częściej zabezpieczają obecne kursy waluty celu ograniczenia ryzyka kursowego.

Jeśli chodzi o styczniowe dane gospodarcze, bezrobocie nieznacznie wzrosło do poziomu 10.3%, a produktywność spadła o 0.2%. W najbliższych tygodniach pozycję złotego napędzać będą w szczególności oczekiwania rynków co do kolejnej decyzji NBP dotyczącej stóp procentowych.

EUR

Najnowsze odczyty w strefie euro po raz kolejny rozczarowują. Wskaźnik PMI spadł poniżej oczekiwań do poziomu 52.7%, odnotowując spadek trzeci raz z rzędu. Te kiepskie dane są kolejnym czynnikiem, który zapewne zaważy na decyzji Mario Draghi w kwestii rozszerzenia programu luzowania ilościowego w marcu.

Euro utraciło w ostatnich tygodniach wszystkie zyski z lutego. Inwestorzy zamknęli krótkie pozycje, a ich uwaga jest teraz skupiona na słabych danych gospodarczych oraz marcowym posiedzeniu EBC. Europejskiej walucie trudno będzie więc odzyskać siły względem pozostałych głównych walut.

USD

W przeciwieństwie do strefy euro, w Stanach Zjednoczonych styczeń okazał się bardzo dobrym miesiącem dla gospodarki, która odnotowała wzrost zamówień na trwałe dobra konsumpcyjne o 3.9% w ujęciu miesięcznym. Wzrósł także poziom dochodów osobistych i wydatków, a korekcie na korzyść uległ odczyt PKB.

Pierwszy kwartał 2016 wygląda zatem obiecująco dla amerykańskiej gospodarki. Decydenci Rezerwy Federalnej będą także zadowoleni ze wzrostu wskaźnika prywatnej konsumpcji, co oznacza, iż możemy spodziewać się wyższej inflacji.

Wierzymy, że kolejna podwyżka stóp procentowych w USA jest jak najbardziej możliwa – jednak rynki nadal nie biorą jej pod uwagę w swojej wycenie amerykańskiego dolara.

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.