Funt najtańszy od siedmiu lat. Widmo Brexitu osłabia brytyjską walutę

Enrique Díaz-Álvarez26/Lut/2016Wiadomości

Od kiedy Partia Konserwatywna Davida Camerona bez większego problemu wygrała majowe wybory w zeszłym roku, rynki walutowe z niecierpliwością wyglądają szczegółów złożonej przez premiera obietnicy przeprowadzenia do końca 2017 r. referendum w sprawie wyjścia bądź pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Po niedawnym porozumieniu uzgodnionym pomiędzy Davidem Cameronem a Unią Europejską, termin referendum został wyznaczony na 23 czerwca.

Jeśli chodzi o jego wynik, najnowsze badania opinii społecznej wskazują, że nie jest on jeszcze przesądzony.

Średnia z kilku najnowszych badań pokazuje, że głosy za pozostaniem w Unii mają niewielką przewagę, i wydaje się, że mogła ona nieco wzrosnąć od czasu podpisania porozumienia z UE. Bukmacherzy obstawiają, że prawdopodobieństwo wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, tzw. Brexitu, wynosi na chwilę obecną około 30%.

Inwestorzy od początku roku z rosnącym niepokojem przyglądają się ryzyku Brexitu. Miało to znaczny wpływ na dotychczasowe ostre osłabienie notowań funta w od początku tego roku, który stracił ponad 5% wartości ważonej wielkością obrotów handlowych. W lutym GBP spadł do najniższego poziomu względem euro od trzynastu miesięcy, a względem dolara amerykańskiego od siedmiu lat. Funt odnotował także najsłabszą pozycję w stosunku do złotego (wykres 1), pomimo trwającej deprecjacji PLN wobec głównych walut.

WYKRES 1: Notowania GBP/PLN (2015 – 2016), Thomson Reuters Datastream

GBPPLN (1)

 

Jak zareaguje funt na wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej? Czy GBP odzyska swoją pozycję jeśli Brytyjczycy zadecydują o pozostaniu w UE? Wypełnij poniższe informacje aby ściągnąć nasz raport:

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.