Jak eksporterzy mogą zabezpieczyć swoją marżę przed niekorzystnym kursem waluty?

Jakub Makurat29/Sty/2016Zarządzanie ryzykiem kursowym

Dla Ebury wyzwania handlu zagranicznego są najważniejszym obszarem działalności. Potrzeby naszych klientów w zakresie rozliczeń walutowych i zarządzania ryzykiem kursowym są naszą specjalizacją. Poniższy przykład obrazuje w jaki sposób nasze rozwiązania pomagają zabezpieczyć dochodowość firmy.

Z jakimi wyzwaniem spotkał się nasz klient?

Nasz klient – eksporter żywności – ciężko pracuje nad ochroną swojej marży handlowej. Dochodowość firmy zależy od kursu wymiany: wpływy otrzymuje w euro, a koszty ponosi w złotych. Umacniająca się polska waluta wielokrotnie powodowała straty finansowe. Gdy się poznaliśmy, realizował 18 miesięczny kontrakt z odbiorcą w Finlandii w EUR i z tygodnia na tydzień wpływy w PLN były niższe. Wcześniej klient korzystał z usług lokalnego banku, który proponował usługę wymiany waluty po aktualnie obowiązującym kursie. Innego rodzaju usługi, takie jak wsparcie w zarządzaniu ryzykiem kursowym, dostęp do informacji rynkowych czy możliwość negocjacji kursu, były jednak niedostępne. Klient był w trakcie negocjacji kontraktu eksportowego do Czech rozliczanego w czeskiej koronie (CZK).

Jak analizowaliśmy potrzeby?

Przede wszystkim, Ebury zaproponowało klientowi lepszy kurs waluty niż ten oferowany przez lokalny bank, oszczędności sięgnęły 3 – 4%. Kluczowe było jednak wyjaśnienie menadżerom firmy możliwości instrumentów zabezpieczających. Przeanalizowaliśmy wspólnie rozliczenia walutowe w firmie. W trakcie rozmowy okazało się także, że klient, poza eksportem, realizuje inwestycję. Wiąże się to z koniecznością kupna linii produkcyjnej z Turcji. Będzie więc płacił znaczne kwoty w lirach tureckich (TRY).

Jakie rozwiązania stworzyliśmy w Ebury?

Rozwiązaniem przyjętym przez klienta były odpowiednie transkacje forward, czyli terminowa sprzedaż waluty po z góry oznaczonym kursie. Zabezpieczenie zawarto na kolejne 16 miesięcy co odpowiadało pozostałej do zapłaty części kontraktu w EUR. Dzięki temu ryzyko kursowe, w czasie gdy złoty się umacniał, zostało ograniczone a rentowność fińskiej umowy została utrzymana.

Opracowaliśmy także indywidualną strategię dla kontraktu rozliczanego w CZK. Klient otrzymał atrakcyjny kurs wymiany a także elastyczność w zakresie terminów płatności. Następnie podjęliśmy współpracę w zakresie zabezpieczenia płatności zamówienia inwestycyjnego dokonanego w Turcji. Klient docenił korzystne warunki przelewów zagranicznych oraz atrakcyjny kurs TRY/PLN. Turecki dostawca otrzymał płatność w swojej lokalnej walucie. Dedykowany dealer dopilnował szczegółów wszystkich transakcji, tak aby odbyły się szybko i bezpiecznie. Przedsiębiorca ochronił swoje zyski oraz zaczął się jeszcze szybciej rozwijać. Obecnie pracujemy wspólnie nad kontraktem eksportowym z Izraelem oraz zakupem owoców z Afryki.

 

Aby dowiedzieć się więcej o naszych rozwiązaniach, skontaktuj się z nami:

T: +48 22 128 70 21

E: info@ebury.pl

Drukuj

Autor: Jakub Makurat

Dyrektor Generalny Ebury Polska. Zaangażowany w rozwój handlu zagranicznego w firmach sektora MSP w Polsce. Na co dzień współpracuje z przedsiębiorcami w celu ułatwienia im dostępu do efektywnych rozliczeń i skutecznych metod zarządzania ryzykiem finansowym.