Złoty odzyskuje siły. Pomógł Mario Draghi

Enrique Díaz-Álvarez25/Sty/2016Analizy walutowe

Zeszły tydzień na rynkach walutowych rozpoczął się sporymi ruchami, ale posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego w czwartek uspokoiło inwestorów. Pozycji złotego pomogły komentarze Mario Draghi o możliwym kolejnym rozszerzeniu programu luzowania ilościowego, które osłabiły europejską i szwajcarską walutę wobec PLN.

Minister Morawiecki przekonywał natomiast, że interwencje na rynku walutowym nie są planowane.

PLN

Ubiegły tydzień był spokojniejszy dla rodzimego pieniądza – ciężkie chwile po obniżeniu ratingu przez agencję Standard and Poor’s oraz propozycja prezydenta Andrzeja Dudy o ‘sprawiedliwym’ przewalutowaniu kredytów zaciągniętych w szwajcarskim franku, powodowały w poprzednich tygodniach spore wahania na PLN. Jednak wytchnienie złotemu przyniósł Mario Draghi, który zasugerował kolejną rundę stymulującą europejską gospodarkę, powodując tym samym osłabienie euro względem innych walut.

Po koniec zeszłego tygodnia złoty zaczął pomału odrabiać straty w stosunku do pozostałych walut, szczególnie po komentarzu Ministra Morawieckiego, który przekonywał, że interwencja na rynku walutowym nie jest planowana. Marek Belka z kolei zasugerował, że tematami przewodnimi wpływającymi w najbliższych miesiącach na kondycję polskiego pieniądza będą wydarzenia geopolityczne na świecie, takie jak spowolnienie gospodarcze Chin i stopniowa podwyżka stóp procentowych w USA.

Uważamy, że wycena pary EUR/PLN jest mocno przewartościowana i spodziewamy się stopniowej aprecjacji polskiego pieniądza w następnych tygodniach i miesiącach, szczególnie w przypadku gdy EBC zadecyduje o wdrożeniu kolejnego europejskiego programu luzowania ilościowego.

EUR

Zeszłotygodniowe komentarze Maro Draghi spowodowały spadek waluty strefy euro w stosunku do dolara. Konferencja Europejskiego Banku Centralnego potwierdziła nasze oczekiwania co do możliwości kolejnego rozszerzenia programu luzowania ilościowego w marcu, powodując osłabienie euro. Jest to termin, którego rynki walutowe zdają się jeszcze nie uwzględniać w swojej wycenie europejskiego pieniądza. Draghi nie spodziewa się znacznych zmian w odczytach poziomu inflacji, która nadal przejawia negatywne tendencje.

Kondycji euro w stosunku do dolara nie pomogły także najnowsze wyniki wskaźnika PMI, który w styczniu wyniósł 53.5, najniższy poziom od prawie roku. Wydaje się zatem pewne, że kolejne rozszerzenie programu skupu aktywów zostanie ogłoszone na marcowym posiedzeniu EBC.

USD

Jedynym czynnikiem gospodarczym wartym uwagi w Stanach Zjednoczonych był niższy niż się spodziewano odczyt inflacji, spowodowany niższymi cenami żywności. Jednak poziom tempa wzrostu cen, który nie uwzględnia cen żywności i paliwa, wzrósł o 0.1% i kształtuje się na solidnym poziomie 2.1%.

W tym tygodniu uwaga rynków finansowych ponownie skupi się na posiedzeniu Rezerwy Federalnej. Większość analityków spodziewa się, że FED postawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie, ale to komentarz Rezerwy do podjętej decyzji będzie najważniejszym źródłem informacji o tym, czy możemy spodziewać się kolejnej podwyżki stóp procentowych o 0.25% na następnym posiedzeniu.

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.