Złoty na kolanach po decyzji agencji Standard and Poor's

Enrique Díaz-Álvarez18/Sty/2016Analizy walutowe

W piątek po południu polski pieniądz odnotował dramatycznie niskie poziomy, po tym gdy agencja ratingowa Standard and Poor’s zaskoczyła rynki obniżką ratingu z A- do BBB+. Było to pierwsze tego rodzaju cięcie ratingowe w Polsce. Co równie ważne, S&P przyznało, iż pierwsza tego rodzaju decyzja może nie być jedyną – według analityków agencji prognoza gospodarcza zmieniła się w Polsce z pozytywnej na negatywną.

Czarny piątek dla złotego

Ta niespodziewana decyzja spowodowała ponad dwuprocentowy spadek PLN w stosunku do euro (najniższy poziom od stycznia 2012). Jeszcze gorzej złoty wypadł w porównaniu z dolarem: polski pieniądz odnotował najsilniejszy spadek od trzynastu lat.

Kurs EUR/PLN w piątek 15.01.2016, Thomson Reuters Datastream

1

 

Piątkowa wiadomość przyczyniła się do pogorszenia i tak już kiepskiego tygodnia dla złotego, który nadal odreagowywał zamieszanie w Chinach i na rynkach wschodzących. W piątek rano, decyzja prezydenta Dudy o ‘sprawiedliwym’ przewalutowaniu kredytów zaciągniętych w szwajcarskich frankach także odbiła się na kondycji rodzimej waluty. Koszty, które zobowiązane będą ponieść banki, wraz z naniesionym podatkiem bankowym źle wróżą polskiej gospodarce i tym samym odbijać się będą na pozycji złotego.

Skąd decyzja Standard and Poor’s?

Niedawne zmiany przeprowadzane w ekspresowym tempie martwią inwestorów, którzy szczególnie zaniepokojeni są wpływem najnowszych reform na osłabienie kluczowych instytucji państwowych. Sposób zarządzania gospodarką oraz postrzegane przez wielu zagranicznych analityków próby zwiększenia władzy politycznej przez partię rządzącą stawiają pod znakiem zapytania przyszłość polskiej gospodarki, która jest największą w Europie Wschodniej.

Kolejnym zmartwieniem inwestorów jest przewidywane upolitycznienie Narodowego Banku Polskiego. Prawo i Sprawiedliwość pod koniec pierwszego kwartału zastąpi dotychczasowych członków komitetu swoimi reprezentantami. Jako, że rząd preferuje ‘gołębie’ podejście do polityki pieniężnej, rynki podejrzewają, iż stopy procentowe mogą ulec kolejnej obniżce.

Co z PLN?

Analitycy z S&P wskazują, że szanse na dalsze cięcie ratingu w tej chwili równają się 1:3, a kolejna decyzja o obniżeniu ratingu może zapaść w przeciągu dwóch lat. Tym samym, kurs złotego będzie w krótkim terminie bardzo zależny od kolejnych decyzji rządu a także polityki pieniężnej w Polsce i strefie euro. Na pozycję złotego będą wpływać także możliwe podwyżki stopy procentowej w USA.

Na spadki kursu złoty jest narażony szczególnie w stosunku do dolara. Jeśli chodzi o euro, potencjalna decyzja Europejskiego Banku Centralnego o dalszym rozszerzeniu programu luzowania ilościowego powinna zatrzymać wyprzedaż PLN w stosunku do EUR, i tym samym wzmocnić kurs polskiego pieniądza.

Uaktualniona prognoza walutowa dla złotego

USD/PLN EUR/PLN GBP/PLN CHF/PLN
1 kw. 2016 4.15 4.35 6.05 4.03
2 kw. 2016 4.17 4.30 6.10 4.00
3 kw. 2016 4.20 4.20 6.15 3.90
2016 4.25 4.15 6.20 3.85
2017 4.32 4.10 6.30 3.80

 

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.