Złoty słabnie. Nastroje w Chinach udzielają się polskiej walucie

Enrique Díaz-Álvarez04/Sty/2016Analizy walutowe

W zeszłym tygodniu amerykański dolar przypieczętował swoją mocną pozycję i umocnił się po raz kolejny w stosunku do pozostałych walut. Brak danych ekonomicznych oznaczał jednak małe ruchy na rynkach walutowych.

Złoty rozpoczął 2016 rok osłabieniem, które okazało się szczególnie widoczne dzisiaj rano, kiedy spadek notowań na chińskiej giełdzie wzmocnił euro, dolara i przede wszystkim franka szwajcarskiego.

PLN

Zeszły tydzień był spokojnym dla polskiej waluty, która z powodu przerwy świątecznej nie odnotowała znaczących ruchów wobec pozostałych dewiz. Po raz kolejny poprawie uległ poziom inflacji, który w listopadzie wyniósł -0.6%. W następnych miesiącach spodziewamy się, że tempo wzrostu cen odnotuje dodatni wynik.

Na pozycję złotego od rana wpływają jednak wydarzenia w Chinach – załamanie na chińskiej giełdzie powoduje osłabienie PLN, gdyż inwestorzy skłaniają się ku bezpieczniejszym walutom takim jak japoński jen czy frank szwajcarski. O 8.30 za euro trzeba było zapłacić 4.29 zł., dolar kosztował 3.94 zł., natomiast frank 3.91 zł.

EUR

Na czas świąt w strefie euro zapanowała niespotykana zazwyczaj cisza jeśli chodzi o napływ danych gospodarczych. Jednak jeszcze w tym tygodniu poznamy wynik grudniowego PMI oraz najnowsze dane dotyczące bezrobocia i co ważniejsze, inflacji. Opublikowana w zeszłym tygodniu w Hiszpanii stopa inflacyjna wynosi -0.1% i nie wróży dobrze ogólnemu tempu wzrost cen w strefie euro.

USD

W ostatnim tygodniu 2015 roku amerykańskie dane gospodarcze wskazały na stabilny deficyt handlowy oraz zadowalający poziom zatrudnienia. Oczekujemy tym samym, iż wzrost amerykańskiej gospodarki będzie kształtował się na stałym poziomie. Spodziewamy się także kolejnych podwyżek stóp procentowych w następnych kwartałach 2016 roku, najpewniej wynoszących 0.25%. Oznaczać to będzie dalszą stopniową aprecjację dolara wobec pozostałych walut, w tym także złotego.

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.