Rynki walutowe oczekują decyzji Rezerwy Federalnej w Stanach Zjednoczonych

Enrique Díaz-Álvarez14/Gru/2015Analizy walutowe

W ubiegłym tygodniu zmienność na rynku walutowym dała się we znaki wielu inwestorom. Aprecjacja euro została zatrzymana dopiero w piątek, tuż po publikacji amerykańskiego raportu o stanie rynku pracy. Tymczasem drastyczny spadek cen ropy naftowej spowodował masową wyprzedaż wielu walut gospodarek wschodzących.

W najbliższych dniach rynki oczekują decyzji FED w Stanach Zjednoczonych. Większość analityków jest zdania, że w środę stopa procentowa w USA ulegnie podwyżce – po raz pierwszy od dziewięciu lat. To oczywiście jeszcze bardziej umocni dolara w stosunku do pozostałych głównych walut, w tym złotego.

PLN

W zeszłym tygodniu złoty odnotował najniższą pozycję wobec euro od jedenastu miesięcy. Deprecjacja polskiego pieniądza jest w dalszym ciągu rezultatem decyzji Mario Draghi w kwestii polityki monetarnej, która także w ubiegłym tygodniu umacniała europejską walutę.

Jeśli chodzi o krajową gospodarkę, brak ważniejszych odczytów oznaczał, że PLN reagował głównie na czynniki zewnętrzne. Marek Belka przestrzegał przed jednoczesnym nałożeniem podatku bankowego oraz przewalutowaniem kredytów zaciągniętych we frankach szwajcarskich – według Belki spowoduje to poważny kryzys w wielu instytucjach bankowych.

W tym tygodniu rynek będzie przyglądał przede wszystkim decyzji FED w środę, ale we wtorek warto także zwrócić uwagę na najnowsze dane dotyczące inflacji w Polsce.

EUR

Pomimo aprecjacji europejskiej waluty, dane gospodarcze ze strefy euro nadal rozczarowują inwestorów: produkcja przemysłowa w Niemczech wzrosła jedynie o 0.6% w październiku i nadal pozostaje o 1.1% poniżej średniej z ostatnich trzech miesięcy. Ponadto, anemiczność gospodarek wschodzących i cięcie inwestycji na rynku surowcowym nie wróżą dobrze niemieckiej gospodarce. Spodziewamy się osłabienia euro w najbliższych tygodniach, jak tylko inwestorzy zakończą masowe pokrywanie krótkich pozycji na parze euro – dolar.

USD

Listopadowe dane dotyczące sprzedaży detalicznej w USA okazały się bardzo optymistyczne, pomimo negatywnego wpływu jaki niosą ze sobą niższe ceny surowców.

W tym tygodniu uwaga skupia się na posiedzeniu Rezerwy Federalnej – rynki przewidują podwyżkę stóp procentowych wynoszącą 25 punktów bazowych.

Reszta świata

Specjalną uwagę rynki poświęciły południowoafrykańskiemu randowi, który tuż po usunięciu ze stanowiska ministra finansów stracił prawie 12% wartości, ale już w niedziele odrobił część strat wzmacniając się o 6%. Tak duża zmienność na przestrzeni jedynie paru dni jest kolejnym dowodem na to, iż zabezpieczanie kursu waluty jest najodpowiedniejszym rozwiązaniem aby zabezpieczyć wpływy w walucie obcej.

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.