Europejski Bank Centralny rozszerza program luzowania ilościowego o dodatkowe 360 miliardów euro, ale rynki czekały na więcej

Enrique Díaz-Álvarez03/Gru/2015Analizy walutowe

Europejski Bank Centralny zadecydował dzisiaj o obniżeniu jedynie depozytowej stopy procentowej z poziomu -0.2% do -0.3%. Draghi ogłosił także rozszerzenie programu luzowania ilościowego o dodatkowe 360 miliardów euro.

Natychmiast po ogłoszeniu tych informacji kurs EUR/USD poszybował do góry z 1,0545 do 1,0645, natomiast kurs EUR/PLN wzrósł powyżej 4,2860. Powodem tak mocnej aprecjacji europejskiej waluty jest rozczarowanie rynków, które spodziewały się bardziej agresywnych zmian w polityce pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego.

Rynki zaskoczone, euro w górę

O 13.45 ogłoszona została decyzja o cięciu stopy depozytowej jedynie do -0.3%, podczas gdy rynek spodziewał się nowej stopy na poziomie -0.4%. Ta wiadomość dodała euro skrzydeł i waluta Eurolandu osiągnęła najmocniejszą pozycję od dwóch tygodni.

Kurs EUR/USD, interwal dzienny, Thomson Reuters Datastream (03.12.15)

 

Untitled

 

Aprecjację dodatkowo napędzała także informacja, że suma zakupywanych aktywów w skali miesięcznej nadal będzie wynosić 60 miliardów euro. Jedyną zmianą będzie przedłużenie programu który ma potrwać do marca 2017 roku, oznaczając tym samym iż łączna suma zakupywanych aktywów wzrośnie o 360 miliardów euro. Także w tej kwestii EBC zawiódł rynki, które przewidywały rozszerzenie skupu aktywów do 80 miliardów miesięcznie. Co jednak ważne, Draghi podkreślił elastyczne podejście banku do wprowadzenia zmian wiosną przyszłego roku, jeśli wymagać tego będzie sytuacja gospodarcza.

Decyzje Mario Draghi są odpowiedzią na nadal anemiczną kondycję europejskiej gospodarki. Inflacja kształtuje się na zbyt niskim poziomie, stąd też decyzja o obniżce depozytowej stopy procentowej, która w efekcie spowoduje zmniejszenie kosztu kredytu, a więc obniżenie kosztów działalności gospodarczej w strefie euro.

Dzisiejsze postanowienia wraz z przewidywaną podwyżką stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych po raz kolejny wskazują na kontrast w polityce monetarnej pomiędzy strefą euro a USA. Będzie to oczywiście miało znaczący wpływ na relacje kursu walutowego euro do dolara. Wydaje się zatem, że osiągnięcie parytetu pary walutowej EUR/USD jest jedynie kwestią czasu.

Kurs EUR/PLN, interwal dzienny , Thomson Reuters Datastream (03.12.2015)

EURPLN

 

Dla polskiej gospodarki decyzja ta może spowodować osłabienie euro wobec złotego w średnim okresie. Jednak ta zmiana może nie mieć trwałego charakteru w obliczu zapowiedzi obniżenia stóp procentowych w Polsce.

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.