Złoty stabilny. Komentarze Draghi powodują osłabienie europejskiej waluty

Enrique Díaz-Álvarez23/Lis/2015Analizy walutowe

W zeszłym tygodniu bardziej niż kiedykolwiek widoczne były przeciwne kierunki w które zmierzają europejska i amerykańska polityka pieniężna. Komentarze członków Rezerwy Federalnej mocno wskazały na grudniową podwyżkę stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, natomiast komunikaty z Europejskiego Banku Centralnego sugerują, że nastąpi przedłużenie programu ilościowego mającego na celu łagodzenie polityki pieniężnej w krajach strefy euro.

Komentarze NBP także miały raczej łagodny ton i wskazują na obniżkę stóp procentowych w Polsce w najbliższych miesiącach.

PLN

Ubiegły tydzień nie przyniósł wielu zmian w kursie złotego do euro i dolara, ale polska waluta zakończyła piątkową sesję lekkim spadkiem, głównie za przyczyną gołębich komentarzy decydentów Narodowego Banku Polskiego.

Publikacja listopadowych minut z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej ujawniła, iż kolejna obniżka stóp procentowych w najbliższych miesiącach jest bardzo prawdopodobna. Głównym zmartwieniem RPP pozostaje nadal trend deflacyjny – tempo wzrostu cen wciąż nie jest zadowalające i może w dłuższym okresie spowodować spowolnienie gospodarcze. Kluczem do zrozumienia kolejnych ruchów RPP będzie najpewniej następne posiedzenie rady, kiedy to ośmiu z dziesięciu jej członków zakończy swoją kadencję.

Potencjalna obniżka głównej stopy procentowej z pewnością spowoduje osłabienie złotego do dolara w 2016 roku, szczególnie w obliczu planowej podwyżki stóp w USA.

Optymizmem napawają tymczasem najnowsze dane gospodarcze: sprzedaż detaliczna wzrosła o 0.8% w ujęciu rocznym, a produkcja przemysłowa wyniosła o 2.4% więcej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

W tym tygodniu brak jest publikacji o danych makroekonomicznych, zatem nastroje inwestorów handlujących PLN będą zależne od ruchów na światowych rynkach walutowych.

EUR

W zeszły poniedziałek rynki finansowe w eurolandzie reagowały głównie na wieści z końca poprzedniego tygodnia, kiedy to atak terrorystyczny w Paryżu spowodował umiarkowany spadek euro. Jednak wpływ wydarzeń z 13 listopada był krótkotrwały – inwestorzy koncentrują się ponownie na decyzjach Europejskiego Banku Centralnego i Rezerwy Federalnej.

Piątkowe wystąpienie Mario Draghi oraz komentarze innych decydentów EBC, wskazują na silne zaniepokojenie niską inflacją oraz bardzo słabym wzrostem gospodarczym. Ten sentyment mocno wpłynął na pozycję euro, które piątkową sesję zakończyło spadkiem o 0.5% wobec dolara.

USD

Inwestorzy są już przekonani grudniowej podwyżce stóp procentowych w USA która od tygodni umacnia dolara. FED sugeruje jednak, iż wzrost stopy procentowej będzie stopniowy i raczej powolny. Wpływ sugestii Rezerwy Federalnej nie wpłynął jednak bardzo znacząco na pozycję dolara w czwartek, dzień po publikacji notatek – amerykański pieniądz umocnił się jedynie o 0.2%.

Reszta świata

Zeszły tydzień był dobrym dla walut gospodarek wschodzących – na wieść o powolnej i stopniowej podwyżce stóp procentowych w USA, o ponad 3% wzmocniły się brazylijski real, południowoafrykański rand oraz rosyjski rubel.

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.