Triumf dolara na rynku walutowym

Enrique Díaz-Álvarez09/Lis/2015Analizy walutowe

W zeszłym tygodniu rynki walutowe żyły piątkowym raportem o stanie amerykańskiego rynku pracy, którego wyniki najpewniej oznaczają grudniową podwyżkę stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. W rezultacie, dolar znacząco umocnił swoją pozycję podczas piątkowej sesji. Złoty tymczasem uległ największemu osłabieniu względem USD od marca.

PLN

Polski pieniądz zakończył ubiegły tydzień osłabieniem wobec wszystkich głównych walut, w szczególności dolara – PLN uległ prawie 3% deprecjacji w stosunku do USD.

Bez zaskoczeń odbyło się natomiast zeszłotygodniowe posiedzenie NBP, na którym decydenci zadecydowali o pozostawieniu stopy procentowej na niezmienionym poziomie. Marek Belka potwierdził szacunki Narodowego Banku Polskiego, które zakładają, iż poziom inflacji będzie dodatni jeszcze w grudniu tego roku, jednak spowolnienie wśród gospodarek rynków wschodzących oraz niskie ceny surowców nadal mogą stanowić przeszkodę dla wzrostu tempa cen do ich docelowego poziomu założonego przez NBP.

Początek ubiegłego tygodnia przyniósł natomiast optymistyczne dane o produkcji przemysłowej – indeks PMI wyniósł 52.2 (w porównaniu z 50.9 we wrześniu), powyżej oczekiwań większości analityków. Polska gospodarka wygenerowała także więcej nowych miejsc pracy. Te dane dobrze wróżą wzrostowi gospodarczemu oraz polskiej walucie.

W tym tygodniu inwestorzy będą się przyglądać głównie wskaźnikom wzrostu w trzecim kwartale, które zostaną opublikowane we wtorek.

EUR

Jeśli analitycy mieli wątpliwości czy Europejski Bank Centralny przedłuży program skupu aktywów, to najpewniej zostały one rozwiane po publikacji słabych wyników produkcyjnych w krajach strefy euro w zeszłym tygodniu.

Zawiodły szczególnie wrześniowe wyniki niemieckiej gospodarki, które wyniosły sporo poniżej oczekiwań: zarówno produkcja przemysłowa, jak i liczba nowych zamówień spadły odpowiednio o 1.3% i 1.7%. Są to niepokojące wiadomości, gdyż dane te nadal nie odzwierciedlają wpływu jaki na europejską gospodarkę będzie miał skandal w koncernie Volkswagen. Co więcej, istnieją spore różnice w wynikach PMI przeprowadzonych wśród europejskich przedsiębiorstw a w wynikach produkcji przemysłowej – spodziewamy się tym samym, iż Mario Draghi w najbliższym czasie zwiększy i przedłuży program luzowania ilościowego.

USD

W październiku amerykańska gospodarka wygenerowała aż 271 tysięcy nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym (wobec prognozowanych 185 tysięcy), znacznie przewyższając oczekiwania inwestorów. Dopełnieniem tej optymistycznej liczby są także pozytywne dane o bezrobociu, które spadło do 5%, oraz wynagrodzenie godzinowe, które wzrosło o 0.4% w porównaniu z ubiegłym miesiącem, osiągając poziom 2.5% w tym roku.

Te dane potwierdzają, iż sytuacja gospodarcza Stanów Zjednoczonych wygląda lepiej niż prognozowano. Spodziewamy się tym samym, iż Rezerwa Federalna zadecyduje o podwyżce stóp procentowych jeszcze w grudniu tego roku.

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.