Rynki walutowe i Rezerwa Federalna oczekują raportu o sytuacji na amerykańskim rynku pracy

Enrique Díaz-Álvarez05/Lis/2015Wiadomości

Inwestorzy obserwujący amerykańską walutę w tym tygodniu dokładanie będą analizować piątkowy raport o stanie rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. Jego wyniki będą najważniejszym czynnikiem wpływającym na krótkoterminową pozycję dolara względem pozostałych walut.

Decydujące dane

Październikowe posiedzenie Rezerwy Federalnej zakończyło się decyzją o pozostawieniu głównej stopy procentowej na niezmienionym poziomie, jednak ‘ostrzejsze’ niż się tego spodziewały rynki komentarze FED – u jednoznacznie zasugerowały możliwość podwyżki stóp procentowych w grudniu tego roku.

Potencjalna interwencja w politykę pieniężną będzie jednak zależna od publikowanego w piątek raportu o sytuacji na rynku pracy oraz jego kolejnej publikacji w pierwszym tygodniu grudnia.

Wrześniowe wyniki

Ostanie dane okazały się wyraźnie gorsze od oczekiwań analityków. Liczba nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym we wrześniu wyniosła niecałe 143 tysiące, poniżej oczekiwań inwestorów którzy spodziewali się wzrostu o ponad 200 tysięcy. Korekcie na niekorzyść uległy także lipcowe i sierpniowe wyniki.

Rozczarowujące dane z rynku pracy w największym stopniu przyczyniły się do decyzji Rezerwy Federalnej o braku podwyżki głównej stopy procentowej w październiku. Poziom bezrobocia nie uległ zmianie i obecnie wynosi 5.1%, natomiast płace nie odnotowały tendencji wzrostowej.

Piątek dniem sporych ruchów na dolarze

Na fali powyższych informacji, amerykańska waluta uległa ponad jednoprocentowej deprecjacji wobec pozostałych głównych walut. Tym samym, spodziewamy się sporych ruchów na USD przed ogłoszeniem najnowszych wyników o 14.30 w piątek.

Jeśli liczba nowych miejsc pracy spadnie poniżej 180 tysięcy, przewidujemy znaczącą wyprzedaż dolara i kolejne opóźnienie w podwyżce stóp w USA. W przypadku gdy najnowsze wyniki okażą się optymistyczne, możemy spodziewać się podwyżki stóp procentowych jeszcze w grudniu tego roku, a dolar umocni swoją pozycję na rynku walutowym.

 

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.