Złoty odrabia straty w stosunku do dolara, ale euro nie daje za wygraną

Enrique Díaz-Álvarez02/Lis/2015Analizy walutowe

Głównym wydarzeniem skupiającym uwagę inwestorów w zeszłym tygodniu była konferencja Rezerwy Federalnej w Stanach, która zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian, ale wskazała na możliwość podwyżki w grudniu tego roku. Komentarze FED-u spowodowały umocnienie dolara wobec większości głównych walut, chociaż w przypadku złotego to polski pieniądz zakończył tydzień w lepszej pozycji względem dolara.

Krajowe dane gospodarcze opublikowane w ubiegłym tygodniu były drugorzędne, dlatego to raczej potencjalny wpływ przyszłych reform nowego rządu był w centrum zainteresowania analityków.

PLN

Pozycja złotego była zależna głównie od zewnętrznych czynników oraz oczekiwań inwestorów po wygranej PiS w wyborach parlamentarnych. Polski pieniądz osłabił się wobec euro na początku tygodnia, głównie za przyczyną niepewności co do wpływu reform nowego rządu na polską gospodarkę. Obawy ekonomistów i analityków dotyczą szczególnie nowego podatku który ma być nałożony na banki – będzie to oznaczać droższe kredyty, a co za tym idzie niższy poziom inwestycji i możliwe spowolnienie gospodarcze.

Dodatkowo, pewna wygrana PiS dająca partii 235 miejsc w sejmie, sygnalizuje możliwą obniżkę stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski. Struktura członkowska RPP ulegnie zmianie w lutym, kiedy to nowy rząd wyznaczy sześciu (z dziesięciu) nowych członków do Rady Polityki Pieniężnej. PiS najpewniej powoła osoby skłaniające się ku bardziej ‘gołębiej’ polityce monetarnej, co może oznaczać, iż rekordowo niska stopa procentowa może ulec dalszym cięciom w przyszłym roku. Jeśli ten scenariusz się sprawdzi, pozycja złotego najpewniej ulegnie deprecjacji szczególnie w stosunku do dolara, gdyż podwyżka w Stanach zdaje się być nieunikniona w najbliższych miesiącach.

W tym tygodniu warto zwrócić uwagę na poniedziałkowe dane dotyczące inflacji oraz środową konferencję NBP.

EUR

Europejska gospodarka nadal zmaga się ze znaczącym spowolnieniem gospodarczym. Co prawda najnowsze dane o sprzedaży detalicznej wskazują na wzrost do poziomu 3%, jednak inflacja na poziomie 1% nadal jest sporo poniżej oczekiwań Europejskiego Banku Centralnego.

Najnowsze informacje gospodarcze nadal nie odzwierciedlają wpływu jaki na niemiecką gospodarkę nieuniknienie będzie miał skandal dotyczący koncernu Volkswagen. Pomimo jednoznacznych komentarzy FED o możliwej podwyżce stóp, inwestorzy nadal zdają się pokładać wiarę w europejską walutę, która zakończyła zeszłotygodniową sesję na niezmienionym poziomie wobec dolara.

USD

Rezerwa Federalna zaskoczyła rynki ‘ostrzejszym’ niż się spodziewano komentarzem, jednoznacznie sugerującym możliwość podwyżki stóp procentowych w grudniu tego roku.

Decydenci zrezygnowali ze wskazania otoczenia finansowego na światowych rynkach jako zagrożenia dla sytuacji gospodarczej USA. Był to jeden z czynników wymienionych przez FED jako powód do braku podwyżek we wrześniu.

Dane gospodarcze opublikowane w zeszłym tygodniu nie były zbyt optymistyczne: podaż spadła z 3% do jedynie 1.5%. Pomimo tego większość inwestorów uważa, że istnieje 50% szans że podwyżka stóp nastąpi jeszcze w grudniu (przed konferecją Rezerwy szanse były oceniane na 30%). Ten kontrast w polityce monetarnej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Europą będzie w najbliższych miesiącach najpewniej nadal nakładał presję na na euro.

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.