Zmiana partii rządzącej. PiS przejmuje większość

Enrique Díaz-Álvarez26/Paź/2015Analizy walutowe

Zgodnie z sondażami przedwyborczymi Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie wygrało wybory parlamentarne- zdobywając większość w Sejmie. Ze względu na brak zaskoczenia wynikiem wyborów na otwarciu rynku wartość złotego pozostała prawie niezmienna.

Najważniejszym czynnikiem w zeszłym tygodniu, który spowodował znaczący ruch rynku było wystąpienie prezesa Europejskiego Banku Centralnego, Mario Draghiego dotyczącej przedłużeniu skupu aktywów. Od razu po ogłoszeniu tej informacji euro osłabiło się do dolara; ruch ten trwał aż do piątku do zamknięcia rynku w Nowym Yorku.

PLN

Wprzedaż złotego wobec dolara osiągneła sierpniowe poziomy 2015 roku. Złoty osłabił się 4% wobec dolara.

Wieczorem w niedzielę Ewa Kopacz obwieściła koniec dziewięcioletnich rządów Platformy Obywatelskiej. Komisja Wyborcza ogłosiła, że PiS zdobyło 38% głosów podczas gdy PO tylko 24%.  Zatem PiS, jako jedna partia od 1989 roku, zdobyła najwięcej miejsc w Sejmie. Pomimo nieznacznego ruchu na rynku rodzimej waluty spodziewamy się, że znacznie większa fluktuacja może nastąpić po ogłoszeniu szczegółowego planu rządów PiS.

Uwaga analityków w zeszłym tygodniu była skupiona na publikacji Narodowego Banku Polskiego notatek z październikowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Okazało się, że Rada jest bardzo podzielona w kwestii decyzji dotyczącej podwyżki stóp procentowych.

Stopa bezrobocia znajduje się na sześcioletnim minimum – 9,7% i najpewniej nadal będzie spadać. Pomimo tej dobrej informacji dane dotyczące sprzedaży detalicznej rozczarowują: 0,1% w zeszłym miesiącu, zaś dane dotyczące produkcji przemysłowej znalazły się na poziomie konsensusu 4,1%.

EUR

Od jakiegoś czasu piszemy o konieczności zdecydowanego ruchu ze strony władz Europejskiego Banku Centralnego. Od 2013 roku EBC nie udaje się niestety zbliżyć do celu inflacyjnego a prognozy dotyczące inflacji nie zostaną zrealizowane przed 2018 rokiem. W czwartek, tak jak się spodziewaliśmy, EBC ostatecznie odniosła się do tych nie najlepszych danych informując o przedłużeniu “luzowania ilościowego”. EBC nie tylko zakomunikowała o tym, że program luzowania ilościowego zostanie przedłużony, ale też delikatnie zasugerowała możliwość obniżek stóp procentowych.

Warto zaznaczyć, że te sformułowania nastąpiły w tygodniu kiedy dane napływające z ECB były nieznacznie pozytywne. Kluczowe wskaźniki (bussiness confidence and PMI) nieznacznie wzrosły w październiku. Warunki udzielania kredytów są coraz łatwiejsze, co oznacza, że QE przekłada się na realną gospodarkę. Niemniej jednak trudno dostrzec aby te decyzje widoczne były na rynku walutowym – mamy tu na myśli znaczący ruch euro wobec głównych walut świata.

USD

W zeszłym tygodniu napłynęły bardzo pozytywne dane z rynku nieruchomości w USA. Obie liczby (nowe budownictwo oraz pozwolenia na budowę) bardzo mocno urosły w trzecim kwartale 2015 roku. Także wzrost PKB za trzeci kwartał zaczyna być bardziej przewidywalny. Popyt krajowy rośnie ponad 3% w skali roku.

Ogólnie spodziewamy się wielkości zbliżonej do 2% PKB. Ta pozytywna prognoza wraz ze spodziewanymi dobrymi danymi dotyczącymi nowych miejsc pracy (około 200 000 miesięcznie) powinna zaskutkować grudniową podwyżką stóp procentowych przez FOMC.

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.