Złoty mocniejszy wobec głównych walut. Dolar tanieje

Enrique Díaz-Álvarez12/Paź/2015Analizy walutowe

Poprawa nastrojów względem walut gospodarek wschodzących sprzyjała polskiej walucie. Złoty zyskiwał przez większość zeszłego tygodnia wobec wszystkich walut G4 oraz franka szwajcarskiego. Głównym czynnikiem napędzającym ruch na parach walutowych jest nadal oczekiwana decyzja FED’u, jednak wstrzemięźliwość w zmianach polityki monetarnej w Stanach sprzyja walutom zazwyczaj uważanym za bardziej ryzykowne.

PLN

Ubiegły tydzień był korzystnym dla pozycji złotego – większość walut gospodarek wschodzących uległa aprecjacji, głównie na fali ‘gołębich’ komentarzy Rezerwy Federalnej i wzrostu cen ropy.

Narodowy Bank Polski nie zaskoczył rynków decyzją o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie ósmy miesiąc z rzędu. Decydenci komplementowali poprawiające się warunki na rynku pracy oraz ich wpływ na wzrost krajowego popytu i stabilny wzrost gospodarczy. NBP wspomniał także o zagrożeniach jakie niesie ze sobą spowolnienie wielu gospodarek wschodzących, głównie Chin.

Prognozy dotyczące poziomu inflacji nadal pozostają bardzo niskie – trendom deflacyjnym pomóc może wzmocnienie europejskiej gospodarki, ta jednak nadal nie przejawia znaków ozdrowienia.

NBP spodziewa się także spowolnienia wzrostu cen płac w najbliższych miesiącach, który wyhamował do 3.1% w poprzednim kwartale. Tymczasem po raz pierwszy od 2008 roku bezrobocie spadło do jednocyfrowego poziomu w sierpniu.

W tym tygodniu będziemy zwracać szczególną uwagę na odczyty dotyczące poziomu inflacji we wrześniu, które zostaną opublikowane w czwartek.

EUR

Głównym pytaniem, które zadaje sobie większość inwestorów o odniesieniu do kondycji euro, to czy i kiedy Europejski Bank Centralny przedłuży program skupu europejskich aktywów. Sierpniowe odczyty dotyczące produkcji przemysłowej są rozczarowujące – nie zadowalają w szczególności niemieckie wyniki. Jest to bardzo zła wiadomość biorąc pod uwagę, iż obecne odczyty nie odzwierciedlają jeszcze wpływu jaki będzie miała na produkcję  afera samochodowego giganta Volkswagen. Spodziewamy się zatem, iż EBC ogłosi przedłużenie programu łagodzenia polityki monetarnej jeszcze przed końcem tego roku.

USD

Brak ważnych danych makroekonomicznych w Stanach oznaczał raczej spokojny tydzień dla dolara. Rynki finansowe oczekują na wrześniowy raport o sprzedaży detalicznej, który wyda werdykt dotyczący spowolnienia na rynku pracy.

Słabsza amerykańska waluta oferuje szansę dla przedsiębiorców którzy rozliczają się dolarach, gdyż obecny kurs jest bardzo korzystny. Warto jednak pamiętać, że jeśli FED nadal nie określi konkretnej daty podniesienia stóp procentowych, dolar może ulec kolejnym spadkom i stanieć jeszcze bardziej w najbliższych tygodniach.

 

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.