Złoty i rynki walutowe pod wpływem informacji z amerykańskiego rynku pracy

Enrique Díaz-Álvarez05/Paź/2015Analizy walutowe

Uwaga inwestorów była w zeszłym tygodniu skierowana na raport dotyczący nowych miejsc pracy w Stanach oraz jego implikacje względem podwyżki stóp procentowych w USA. Niezadowalające dane wykluczyły możliwość podwyżki w październiku.

Tymczasem wskaźnik inflacyjny w Polsce najpewniej nie osiągnie dodatniego poziomu aż do następnego roku, a na kondycji złotego zaważać będą w dużym stopniu zbliżające się wybory parlamentarne.

PLN

Złoty zakończył zeszły tydzień lekkim umocnieniem wobec do dolara, tuż po tym gdy raport o stanie zatrudnienia w Stanach zawiódł oczekiwania rynków finansowych. Jednak PLN nie był w stanie utrzymać mocnej pozycji wobec euro i w piątek kurs polskiego pieniądza do euro był najniższym od miesiąca.

Większego znaczenia na kondycję PLN nie miały odczyty z polskiej gospodarki. Pomimo braku oficjalnych informacji, najnowsza analiza Agencji Reuters sugeruje, że NBP nie podniesie stóp procentowych najpewniej aż do początku 2017 roku. Stoi za tym najprawdopodobniej obawa o wyhamowanie polskiej gospodarki.

Zaskakujące okazały się tym czasem dane o poziomie inflacji: środowy odczyt, wynoszący minus 0.8%, stawia pod znakiem zapytania możliwość pokonania tendencji deflacyjnych jeszcze w 2015 roku.

Nadchodzące wybory parlamentarne nadal są w centrum uwagi analityków i inwestorów – Prawo i Sprawiedliwość utrzymuje znaczącą przewagę nad Platformą Obywatelską. Co prawda niepewność towarzysząca wyborom będzie wywierać presję na polską walutę, to jednak w dłuższym terminie nie powinna zaważyć na wynikach gospodarczych Polski.

Decyzja dotycząca stóp procentowych będzie najważniejszym ogłoszeniem w tym tygodniu, ale uważamy za pewne pozostawienie jej na aktualnym poziomie 1.5%.

EUR

Kluczowe dane gospodarcze opublikowane w strefie euro wskazują, iż rację mają entuzjaści wydłużenia programu skupu europejskich aktywów. Po raz kolejny, inflacja zmierza ku negatywnym poziomom, głównie za przyczyną niższych cen energii. Jednak nie wszystkie deflacyjne tendencje da się wytłumaczyć spadającymi cenami surowców – inflacja bazowa także pozostaje na niskim poziomie poniżej 1%.

Kolejny miesiąc z rzędu rozczarowuje też bezrobocie, który wynosi 11%. Tak niski poziom zatrudnienia, oraz zastój gospodarczy w eurolandzie nie napawa optymizmem, a prognoza Europejskiego Banku Centralnego o powrocie inflacji do docelowego poziomu będzie trudna do zrealizowania. W rezultacie, europejska waluta uległa jedynie nieznacznemu umocnieniu w stosunku do amerykańskiego dolara.

USD

Wrześniowy raport o stanie zatrudnienia w Stanach okazał się rozczarowujący. Ubiegły miesiąc wygenerował jedynie 139 tysięcy nowych miejsc pracy; dokonano też korekty danych z poprzednich miesięcy, niestety na niekorzyść gospodarki. Bezrobocie pozostaje na niezmienionym poziomie 5.1%. Tempo wzrostu wynagrodzeń także spowolniło i osiąga stały poziom 2.2% w ujęciu rocznym.

Najnowszy odczyt zdecydowanie wykluczył możliwość podwyżki stóp procentowych przez FED w październiku, ale ten ruch FED –u jest nadal możliwy w grudniu, w zależności od kolejnych publikacji o stanie zatrudnienia.

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.