Inwestorzy wybierają dolara. Złoty traci

Enrique Díaz-Álvarez28/Wrz/2015Analizy walutowe

Polski pieniądz przez większość zeszłego tygodnia ustępował dolarowi, kończąc piątkową sesję także spadkiem w stosunku do franka. Na fali komentarzy Mario Draghi dotyczących programu skupu europejskich obligacji wzmocnieniu uległa natomiast europejska waluta. Dolar tymczasem odbił się od nieco niższych poziomów, które zajmował tuż po ogłoszeniu decyzji przez Rezerwę Federalną, co wskazuje na to, iż większość inwestorów spodziewa się podwyżki stóp procentowych w USA jeszcze w tym roku.

PLN

Kondycja złotego ucierpiała szczególnie w stosunku do dolara – PLN stracił 2% swojej wartości w przeciągu tygodnia. Większość inwestorów i analityków nadal jest zdania, iż FED podniesie stopy procentowe w październiku lub grudniu, co po raz kolejny powoduje umocnienie się amerykańskiego pieniądza. Nieco mniejsza deprecjacja dotknęła złotego wobec euro, gdy Mario Draghi zasugerował możliwość przedłużenia europejskiego skupu aktywów jeśli wymagać tego będzie sytuacja gospodarcza eurolandu.

Wiadomości makroekonomiczne także zdawały się nie wpływać na pozycję PLN: ministerstwo finansów prognozuje iż wzrost gospodarczy może przekroczyć 3.6% w końcówce 2015, natomiast silny popyt krajowy nadal napędza polską gospodarkę, wpływając na czteroprocentowy wzrost wydajności przemysłowej. Minister Szczurek wierzy także w zaniknięcie tendencji deflacyjnych w listopadzie lub grudniu tego roku, pomimo obaw iż wzrost cen konsumenckich nie osiągnie docelowego 1.7%.

Ostatnie wyniki sondażowe wskazują na bezproblemową wygraną partii Prawo i Sprawiedliwość – jednak niepewność związana w wyborami dotycząca zmian w ustawach i reformach będzie najpewniej negatywnie odbijać się na złotym.

Tymczasem, według danych GUS, kolejny miesiąc z rzędu polska gospodarka odnotowała spadek bezrobocia, tym razem do 10% – najniższy poziom od 2008 roku.

EUR

Wrzesień nie przyniósł większych zmian w europejskiej gospodarce. Indeks PMI dla krajów strefy euro odnotował nieznaczny spadek, co jest jednak w zgodzie z dwuprocentowym wzrostem gospodarczym doświadczanym przez kraje eurolandu.

Wpływ na niemiecką gospodarkę będzie miał najpewniej skandal który dotknął koncern Volkswagen – spadki w cenach akcji giganta samochodowego odbiją się rykoszetem na sytuacji makroekonomicznej kraju, gdyż przemysł samochodowy jest odpowiedzialny za prawie jedną piątą niemieckiego eksportu.

USD

Wyniki amerykańskiej gospodarki nadal wskazują na stabilne ozdrowienie: poddane rewizji PKB wzrosło do 3.9%, tymczasem dane z rynku nieruchomości nadal kształtują się na solidnym poziomie. W zgodzie z zadowalającymi odczytami, szefowa Rezerwy Federalnej Jannet Yellen, potwierdziła iż większość członków Komisji ds. Otwartego Rynku spodziewa się podwyżki stóp procentowych jeszcze w tym roku. Te komentarze oraz pozytywne dane gospodarcze umacniały amerykańską walutę przez większość zeszłego tygodnia.

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.