Uwaga rynków finansowych skupiona na USA w dniu decyzji Rezerwy Federalnej

Enrique Díaz-Álvarez17/Wrz/2015Wiadomości

Wszystkie oczy świata finansowego są dziś zwrócone ku Stanom Zjednoczonym, gdzie o 20.00 czasu polskiego FED podejmie wyczekiwaną decyzję w kwestii potencjalnej podwyżki stóp procentowych. Obserwując poranne rynki może się zdawać, że świat finansów już podjął decyzję; zdania analityków i ekonomistów są jednak podzielone.

Nadal spodziewamy się, iż FED podejmie decyzję o podwyżce, ale zapewne nie będzie ona jednomyślna.

Wpływ potencjalnej podwyżki

Podwyżka rzędu 0.25% spowodowałby spore umocnienie dolara do każdej z głównych walut. Prawdopodobieństwo, iż FED podniesie stopy jedynie o 0.125% jest co prawda małe, ale jeśli sprawdzi się właśnie ten scenariusz, ta niewielka zmiana w wysokości stopy procentowej także wpłynie na wzrost amerykańskiego pieniądza.

Brak podwyżki głównej stopy procentowej

Pozostawienie stóp procentowych na stałym poziomie zaważy na kursie dolara jedynie krótkoterminowo, chociaż wpływ na rynki będzie miał także komentarz szefowej Rezerwy Federalnej Jannet Yellen, uzasadniającej taką decyzję.

Dziś poranny rynek wycenia główne pary walutowe następująco:

EUR/USD 1.1302; EUR/PLN 4.2043; USD/PLN 3.7202; GBP/PLN 5.7669; CHF/PLN 3.8324

Złoty tak jak w ostatnich dniach reaguje trochę nerwowo, ale w bardzo wąskim zakresie ruchu: 1-2 grosze dla głównych par walutowych.

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.