Chiny pogrążają rynki finansowe : pogrom na światowych giełdach

Jakub Makurat25/Sie/2015Wiadomości

W poniedziałek główne giełdy świata owiała panika – inwestorzy reagowali na najostrzejszy spadek chińskich indeksów od kryzysu finansowego w 2007 roku. Akcje na chińskich giełdach spadły prawie o 9%, odzwierciedlając strach o głębokie spowolnienie gospodarcze Państwa Środka.

Indeks giełdy w Szanghaju, 24.08.2015 (źródło: Agencja Reuters)

Picture3

 

Inwestorów rozczarował brak interwencji chińskich władz w trakcie weekendu. Większość analityków spodziewała się ingerencji w politykę monetarną, w tym obniżkę stóp procentowych, po tym gdy akcje spadły o 11% w ubiegłym tygodniu. Rozwój gospodarczy Chin mocno przyhamował w ostatnich miesiącach: ostatni odczyt wzrostu PKB to zaledwie 7%, najniższy wynik od sześciu lat.

Los chińskiej giełdy w poniedziałek podzieliły także giełdy na rynkach światowych, gdzie ceny akcji spadały w drastycznym tempie: amerykańska giełda straciła około 3%, londyńskie FTSE spadło do najniższego od 2011 poziomu, tracąc 5% wartości. Większość giełd europejskich także odnotowała spadki rzędu około 5%. O 5.7% zanurkował warszawski WIG.

Indeks FTSE 100 i Indeks DAX, 21.08 – 24.08.2015, (źródło: Agencja Reuters)

Picture2

 

Niepewność i niespodziewane zawirowania na rynku finansowym spowodowały ucieczkę inwestorów od bardziej ryzykownych aktywów, tym samym wymuszając lokowanie inwestycji w bardziej bezpiecznych walutach takich jak japoński jen czy euro. Europejski pieniądz przybrał więc mocno na sile: aprecjacja waluty wyniosła aż 1.9%, największy wzrost od sześciu miesięcy, tymczasem japoński jen uzyskał 2.4% wobec amerykańskiego dolara. Złoty jest najsłabszy wobec EUR od stycznia 2015, jednak równocześnie rynek zaobserwował około 7- groszowe umocnienie polskiej waluty wobec USD oraz GBP. Ruch ten odzwierciedla zachowanie głównej pary walutowej EUR/USD.

Pobierz cały raport

Drukuj

Autor: Jakub Makurat

Dyrektor Generalny Ebury Polska. Zaangażowany w rozwój handlu zagranicznego w firmach sektora MSP w Polsce. Na co dzień współpracuje z przedsiębiorcami w celu ułatwienia im dostępu do efektywnych rozliczeń i skutecznych metod zarządzania ryzykiem finansowym.