Zeszły tydzień spokojny dla polskiego pieniądza. Euro odzyskuje siły

Enrique Díaz-Álvarez27/Lip/2015Analizy walutowe

Rynki walutowe zachowywały się bardzo przewidywalnie w ubiegłym tygodniu – spadły obawy o Grecję, a decydenci banków centralnych nie zaskoczyli inwestorów niespodziewanymi informacjami. Euro lekko się umocniło, chociaż najnowsze dane gospodarcze zapowiadają jedynie kruche ozdrowienie europejskiej gospodarki. Tymczasem polski złoty wzmocnił się wobec funta i dolara, napędzany wypowiedziami prezesa NBP, który podszedł sceptycznie do możliwej obniżki stóp procentowych.

PLN

Po czwartkowym umocnieniu które zostało przypisane głównie dobremu odczytowi stopy bezrobocia oraz słabszej kondycji dolara, złoty zakończył zeszły tydzień stabilną pozycją wobec głównych walut.

Kurs PLN wspiął się w górę w środę, tuż po wypowiedzi Marka Belki, który odniósł się sceptycznie do obniżki głównej stopy procentowej. Według Belki potencjalna obniżka stopy zagrozi stabilności depozytów bankowych. Prezes NBP podkreślił także, iż Polska nie przystąpi do strefy euro w najbliższych latach, w szczególności gdy nastroje polityczne w kraju przybierają kierunek prawicowy.

Wzrost gospodarczy drugiego kwartału nadal jest przewidywany na poziomie 3%, a bezrobocie po raz kolejny wykazuje tendencję spadkową. Procent niezatrudnionych w czerwcu wyniósł 10.3% : jest najlepszy wynik od grudnia 2008 roku.

W tym tygodniu kursem złotego będzie najprawdopodobniej kierować możliwa podwyżka stóp procentowych w Stanach.

Stopa bezrobocia w Polsce, 2013-2015, źródło: Agencja Reuters

Poland Unemployment (2)

EUR

W ubiegłym tygodniu rynek walutowy zdecydowanie zapomniał o Grecji i europejska waluta reagowała głównie na wiadomości gospodarcze. Te po raz kolejny rozczarowały jednak inwestorów: indeks PMI spadł aż o 0.5 punktów, z 54.2 do 53.7. Co prawda ten wynik jest nadal zgodny z umiarkowanym wzrostem gospodarczym, jednak jest również sygnałem iż strefa euro nie jest w najlepszej kondycji, a tempo wzrostu nadal nie jest w stanie przekroczyć 2%.

Pomimo niezbyt udanych wyników koniunkturalnych, europejska waluta wzmocniła się nieznacznie w zeszłym tygodniu wobec dolara oraz funta. Bez większego wpływu na sytuację gospodarczą strefy euro pozostaje natomiast grecki kryzys.

USD

Zeszły tydzień przyniósł raczej wtórne informacje na temat stanu amerykańskiej gospodarki – sprzedaż nieruchomości wzrosła, natomiast najnowszy odczyt dotyczący bezrobocia spadł do najniższego od dekady poziomu. Te optymistyczne dane wróżą bardzo dobrze lipcowemu raportowi na temat zatrudnienia, który z kolei będzie kluczowym w podjęciu decyzji o podwyżce stóp procentowych przez Fed we wrześniu.

W tym tygodniu opublikowane zostaną dane na temat wzrostu gospodarczego w drugim kwartale,  a także oświadczenie Rezerwy Federalnej o lipcowej naradzie. Na fali tych wiadomości dolar może po raz kolejny wzmacniać swoją pozycję na rynkach walutowych.

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.