Wahania walut na rynkach wschodzących

Kasia Holody23/Lip/2015Rynki walutowe

Handel walutą gospodarek wschodzących wystawia firmy na dodatkowe ryzyko, ponieważ to właśnie te rynki częściej doświadczają zawirowań. Aktywność na rynkach walut krajów rozwijających się jest mniejsza, co sprawia iż rynek ten jest dość specyficzny i trudniej na nim osiągnąć płynność finansową.

Rozliczenia i płatności w walucie kraju rozwijającego się nadal sporym wyzwaniem dla przedsiębiorców

Jednym z problemów jest bardzo duży ‘spread’ (różnica między kursem kupna i kursem sprzedaży tej samej waluty), który jest dużo szerszy niż na aktywnych parach walutowych, takich jak na przykład euro i dolar czy dolar i funt. Banki często pobierają dodatkowe opłaty aby pokryć koszty związane z obsługą takich transakcji. W rezultacie czego przedsiębiorcy płacą więcej za usługi na mniej płynnych walutach i unikają rozliczania się w walutach takich jak indyjska rupi czy chiński juan.

Ostatecznie pieniądze muszą dotrzeć do kontrahentów, a transakcja musi się opłacać. Jak to osiągnąć? Warto jest rozważyć współpracę z usługodawcą, który będzie w stanie zapewnić bezpieczeństwo transakcji, sprawny i szybki transfer funduszy oraz odpowiednią ekspertyzę.

Specjaliści, którzy mają możliwość handlu ponad 100 różnymi parami walutowymi są w stanie zaoferować dużo więcej niż bank: opracowują dobraną do potrzeb firmy strategię walutową, która skutecznie ogranicza ryzyko kursowe. Oferują także eksporterom i importerom możliwość rozliczania się w lokalnej walucie, co upraszcza proces płatności, gdyż nie wymaga podwójnego przewalutowania.

Mechanizmy zabezpieczania się przed wahaniem kursu

Wahania walut na lokalnych rynkach dostawców mogą powodować wzrost cen ich towaru. Zagraniczny dostawca podniesie ceny, gdyż będzie chciał się zabezpieczyć przed niekorzystnymi warunkami na rynkach walutowych. Dla producentów oznacza to oczywiście dodatkowe koszty związane z kupnem potrzebnych towarów. Dlatego tak ważna jest dobrze wypracowana strategia walutowa oraz zespół, który specjalizuje się w rozwiązaniach popartych rzetelną informacją i doświadczeniem.

Właściwy usługodawca zaproponuje na przykład kontrakt forward, który gwarantuje stały kurs wymiany i pomoże uniknąć zaskoczenia nagłymi podwyżkami ze strony dostawcy. Co więcej, ułatwi także wynegocjowanie korzystnych cen z partnerem zagranicznym.

Dlaczego transfer walut gospodarek wschodzących jest bardziej skomplikowany?

Transakcje, które obejmują waluty gospodarek wschodzących, są trudniejsze do przeprowadzenia z powodu braku odpowiedniej infrastruktury. Co więcej, pośrednicy często nie posiadają na miejscu właściwych kanałów transakcyjnych, a to sprawia iż przysyłanie środków do tych krajów trwa dłużej i kosztuje więcej.

Wybór właściwego usługodawcy kluczem do sukcesu

 Aby zarządzać walutami trzeba posiadać odpowiednie przygotowanie i narzędzia. Rzetelna wiedza i informacje rynkowe w dużym stopniu ułatwiają wypracowanie odpowiednich strategii walutowych. Dynamizm rynku finansowego powoduje, że śledzenie wydarzeń geopolitycznych i zmieniających się warunków koniunkturalnych zajmuje zwykle dużo czasu. Aby skutecznie zarządzać ryzykiem kursowym, potrzebujesz zaufanego usługodawcy. Na co zwracać uwagę?

  • Upewnij się, że Twój usługodawca ma wypracowane procedury radzenia sobie w przypadku wystąpienia problemu z przelewem.
  • Poproś o potwierdzenie operacji.
  • Upewnij się, że w przypadku gdy środki zaginą, ryzyko ponosi Twój usługodawca, a nie Ty.
  • Porównaj usługi Twojego dostawcy z jego konkurentami – sprawdź czy jego oferta jest najkorzystniejsza na rynku.
  • Unikaj sytuacji, w których miałbyś podpisać umowę na wyłączność.

Drukuj

Autor: Kasia Holody

Marketing Executive w Ebury, absolwentka London School of Economics. Na co dzień zajmuje się projektami dotyczącymi strategii, pozycjonowania i zarządzania marką, oraz działaniami promocyjnymi wspierającymi sprzedaż. Zainteresowana nowymi trendami marketingowymi w sektorze finansowym i zagadnienieniami związanymi z budowaniem marki oraz zachowaniem konsumentów.