Stabilizacja złotego – polski pieniądz kończy zeszły tydzień wzrostem wobec euro i franka

Enrique Díaz-Álvarez20/Lip/2015Analizy walutowe

Końcówka zeszłego tygodnia była udana dla złotego, chociaż PLN nadal pozostaje w cieniu dolara i funta. Na rynkach światowych większość uwagi jest skupiona na możliwej podwyżce stóp procentowych w Stanach, która według większości analityków nadejdzie już we wrześniu. Tymczasem słabsze odczyty gospodarcze ze strefy euro podcinają skrzydła europejskiej walucie.

PLN

Dane gospodarcze z zeszłego tygodnia nie wpłynęły istotnie na kondycję złotego, aczkolwiek pozytywne informacje na temat inflacji pomogły w jego umocnieniu względem euro i szwajcarskiego franka. Według Narodowego Banku Polskiego, w listopadzie możemy spodziewać się dodatniego poziomu inflacji, a już w maju 2016 powinna się ona ustabilizować na poziomie 1.5%.

Końcówka tygodnia przyniosła także optymistyczne wiadomości na temat produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, które kształtują się na poziomie wyższym od oczekiwań. Produkcja przemysłowa odnotowała najlepszy wynik od trzech miesięcy, natomiast sprzedaż detaliczna wzrosła o 3.8% w ujęciu rocznym.

Na bazie optymistycznych nastrojów rynkowych NBP prognozuje iż wzrost gospodarczy utrzyma się na poziomie 3.5% przynajmniej przez następne półtora roku, napędzany silnym popytem krajowym oraz wzrostem inwestycji.

Rozpoczęty tydzień będzie raczej spokojnym dla polskiej gospodarki, oczekujemy jedynie danych dotyczących bezrobocia, które zostaną opublikowane w czwartek.

EUR

Po tygodniach negocjacyjnego maratonu, w zeszły poniedziałek Grecja doszła do porozumienia z wierzycielami, a europejska waluta reagowała głównie na dane gospodarcze napływające ze strefy euro. Niestety, najnowsze odczyty nie zadowoliły rynków: produkcja przemysłowa spadła o 0.4% w maju, skutkując tym samym słabym wynikiem całego drugiego kwartału. Tymczasem inflacja spadła z 0.1% do 0.8%, co może oznaczać, iż optymistyczne nastawienie Europejskiego Banku Centralnego o docelowej inflacji na poziomie 2% jest przedwczesne.

Ponieważ umowa pomiędzy Grecją a Unią została zawarta, rynki nie przyjmą już greckiego zamieszana jako wymówki na słabnące euro – uwaga inwestorów będzie teraz skupiona głównie na polityce monetarnej EBC.

USD

Czerwcowe dane dotyczące sprzedaży detalicznej w Stanach były raczej negatywną niespodzianką zeszłego tygodnia. Poziom sprzedaży spadł o 0.3%, wbrew oczekiwaniom iż czerwiec będzie kolejnym miesiącem tendencji wzrostowej. Jednak ponieważ odczyty sprzedaży detalicznej najczęściej ulegają korektom, czekamy na dane lipcowe przed wysuwaniem zbyt wczesnych konkluzji na temat wpływu tego wyniku na gospodarkę.

Podobnie zareagowały na informacje ze Stanów rynki walutowe, których uwaga skupiła się raczej na wypowiedzi szefowej Rezerwy Federalnej Janet Yellen, która po raz kolejny dała do zrozumienia iż podwyżka stóp procentowych nastąpi jeszcze w tym roku. Bezpośrednim rezultatem tego komentarza było spore umocnienie się dolara wobec pozostałych głównych walut.

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.