Głośne ‘nie’ Grecji osłabia europejską walutę. Grexit coraz bardziej prawdopodobny

Enrique Díaz-Álvarez06/Lip/2015Analizy walutowe

Złoty zakończył zeszły tydzień bez większych zmian w stosunku do głównych walut – większość tygodnia po raz kolejny upłynęła pod znakiem zapytania co dalej z Grecją. Weekend przyniósł spodziewane, niemniej jednak nadal szokujące informacje o greckim ‘nie’ dla kredytodawców.

Odbiegając od sytuacji w Grecji, najnowsze dane gospodarcze Polski o silnym wzroście produkcji przemysłowej wskazują na kolejną rundę wzrostu gospodarczego, a raport o stanie płac w Stanach wywołał raczej mieszane odczucia na amerykańskim rynku.

PLN

Kolejny tydzień z rzędu uwaga rynków skupiona była na Grecji. Po tym jak niedzielne referendum zakończyło się odrzuceniem warunków zaoferowanych Grecji przez kredytodawców, PLN osłabił się głównie wobec dolara i jedynie nieznacznie wobec euro, co świadczy o tym, iż rynki nie panikują wobec decyzji Greków. Już w ubiegłym tygodniu wiceminister finansów Artur Radziwiłł przekonywał, iż grecki kryzys nie wpłynie na polską gospodarkę oraz system bankowy, natomiast premier Kopacz podkreśliła, iż NBP jest w stanie chronić złotego w przypadku gdy polski pieniądz będzie pod mocnym wpływem wydarzeń w Grecji.

Analizując najnowsze dane gospodarcze, zeszły tydzień przyniósł bardzo dobre informacje o czerwcowym wyniku produkcji przemysłowej w Polsce. Publikowany przez bank HSBC wskaźnik PMI (odzwierciedlający aktywność przedsiębiorców nabywających różnego rodzaju dobra i usługi) wzrósł po raz pierwszy w tym roku, z 52.4 do 54.3; powyżej oczekiwań analityków. Dodatkowo, wzrósł także popyt krajowy – oba wskaźniki torują drogę do zakończenia drugiego kwartału solidnym wzrostem gospodarczym.

Wskaźnik PMI w Polsce, 2012 – 2015, źródło: Agencja Reuters

Poland Manufacturing

W tym tygodniu Narodowy Bank Polski ogłosi poziom stopy procentowej, która jak przewidujemy, pozostanie na niezmienionym poziomie 1.5%.

EUR

Drugi weekend z rzędu euro doświadczyło mocnego osłabienia wobec głównych walut. Przyczyną była oczywiście kontynuacja greckiego dramatu, który zakończył się zdecydowanym ‘nie’ Greków wobec oferty trojki, a także spowodował znaczne umocnienie pozycji premiera Ciprasa. Niedzielne wydarzenia zdecydowanie zwiększają możliwość opuszczenia strefy euro przez Grecję: prawdopodobieństwo, które na chwilę obecną szacowane jest na około 60%.

W tym tygodniu uwaga rynków będzie zatem w większości skupiona na tym, jakie decyzje podejmie Europejski Bank Centralny. Możliwości tak naprawdę są dwie: EBC może odciąć ratunkową linię kredytową z której korzysta Grecja, pochodzącą z funduszu ELA (Emergency Liquidity Assistance), bądź nadal utrzymać pomoc dla Grecji na stałym poziomie około 90 mld euro. W przypadku pierwszej opcji, greckie banki pozostaną zamknięte do czasu gdy do obrotu przyjęta zostanie nowa waluta. Decyzji EBC możemy spodziewać się już niedługo, jako że czas szybko się kończy: żadna nowoczesna gospodarka nie może funkcjonować bez operacyjnych banków. Tak więc kluczowe będą dzisiejsze rozmowy na linii Niemcy – Francja, oraz wtorkowe posiedzenie przywódców Unii Europejskiej.

USD

Miesięczny raport o stanie płac, który zazwyczaj w bardzo dużym stopniu wpływa na rynki walutowe, został przyćmiony przez ubiegłotygodniowe wydarzenia w Grecji – tymczasem, kolejny miesiąc z rzędu amerykańska gospodarka stworzyła ponad 200 000 nowych miejsc pracy. Jednak te pozytywne informacje nie wystarczyły aby zadowolić inwestorów: z jednej strony Stany odnotowują spory spadek bezrobocia, z drugiej strony natomiast poziom wynagrodzenia spowolnił do 2% w skali roku (z 2.7%). Bazując na tych informacjach spodziewamy się, iż Rezerwa Federalna podwyższy główną stopę procentową we wrześniu.

 

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.