5 czynników ryzyka walutowego – jak zmierzyć się ze zmiennością kursów na rynkach finansowych?

Kasia Holody02/Lip/2015Współpraca z Ebury

Większość polskich eksporterów i importerów boryka się z problemem ryzyka kursowego. Istnieją jednak sposoby zabezpieczenia się przed niekorzystnymi warunkami panującymi na rynku, które mają wpływ na Twoje przedsiębiorstwo. Od czego zacząć? Najlepiej od dokładnego zrozumienia z jakimi wyzwaniami mamy do czynienia.

Z naszego doświadczenia wynika, że większość małych i średnich przedsiębiorstw coraz częściej korzysta z usług, które pozwalają im sprawnie i bezpiecznie przeprowadzać transakcje walutowe. Jednocześnie coraz więcej firm rozliczających się w zagranicznych walutach interesuje się efektywnym zarządzaniem ryzykiem kursowym. Dlaczego tak istotne jest zabezpieczanie się przed zmianami kursów walut? Ponieważ te działania pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo finansowe Twojej firmy. Nieustannie zmieniające się kursy wymiany w stosunku do złotego mogą wywierać znaczący wpływ na dochodowość biznesu jaki prowadzisz. Jednak warto podkreślić, że stosowanie instrumentów zabezpieczających nie powinno służyć spekulacji, ale ochronie Twoich interesów.

Aby zarządzać walutami trzeba posiadać odpowiednie przygotowanie i narzędzia. Rzetelna wiedza i informacje rynkowe w dużym stopniu ułatwiają wypracowanie odpowiednich strategii walutowych. Dynamizm rynku finansowego powoduje, że śledzenie wydarzeń geopolitycznych i zmieniających się warunków koniunkturalnych zajmuje zwykle dużo czasu. Aby skutecznie zarządzać ryzykiem kursowym, potrzebujesz zaufanego usługodawcy.

Na szczególne ryzyko narażone są te firmy, które muszą kupować bądź sprzedawać walutę krajów rozwijających się (na przykład: rupia indyjska, real brazylijski, chiński jen czy południowo-afrykański rand). Ryzyko finansowe tych walut jest zwykle wyższe i wymaga szczególnych kompetencji.

Ebury opracowało listę pięciu, w naszej opinii, najważniejszych zagrożeń, które nie mogą zostać pominięte. Kliknij poniżej, aby przeczytać pełny artykuł.

5 czynników ryzyka walutowego- jak zmierzyć się ze zmiennością kursów na rynkach finansowych?

All fields marked * are required

Drukuj

Autor: Kasia Holody

Marketing Executive w Ebury, absolwentka London School of Economics. Na co dzień zajmuje się projektami dotyczącymi strategii, pozycjonowania i zarządzania marką, oraz działaniami promocyjnymi wspierającymi sprzedaż. Zainteresowana nowymi trendami marketingowymi w sektorze finansowym i zagadnienieniami związanymi z budowaniem marki oraz zachowaniem konsumentów.