Grecki dramat powoduje znaczny spadek złotówki

Enrique Díaz-Álvarez29/Cze/2015Analizy walutowe

Większość uwagi skupiona była w zeszłym tygodniu na Grecji. Rynki walutowe reagowały głównie pod presją wiadomości dotyczących negocjacji Unii z Atenami, które w piątek wieczorem ogłosiły referendum w sprawie warunków wskazanych przez trojkę. Na te wiadomości złoty zareagował mocnym osłabieniem.

PLN

Spokojny tydzień w polskiej gospodarce ustąpił miejsca kolejnym aktom greckiej tragedii. Przez większość zeszłego tygodnia kurs PLN kształtował się wraz z oczekiwaniami, ale już dzisiaj polski pieniądz spadł drastycznie wobec głównych walut. Poranne zestawienie wskazuje na najgorszy wynik złotówki wobec EUR od czterech miesięcy. Marek Belka oznajmił, iż w przypadku znaczących turbulencji na rynku, Polska posiada wystarczające zasoby rezerwy walutowej aby chronić złotówkę.

Pozytywną wiadomością była natomiast zeszłotygodniowa publikacja na temat majowego bezrobocia, które spadło o kolejne 0.4% i wynosi 10.8%. Jest to najlepszy wynik od sierpnia 2009 roku.

Bezrobocie w Polsce, 2009-2015, źródło: Agencja Reuters

Poland Unemployment (1)

W tym tygodniu warto zwrócić uwagę na dane dotyczące produkcji przemysłowej, które zostaną opublikowane w środę.

EUR

Weekend został zdominowany przez doniesienia o spotkaniach przywódców strefy euro: Grecja wystąpiła o przedłużenie terminu zapłaty który przypada na 30 czerwca w celu przeprowadzenia referendum – prośba ta została przez Unię odrzucona, co spowodowało masowe wypłacanie oszczędności przed Greków w trakcie trwania weekendu. W niedzielę Europejski Bank Centralny zamroził jakąkolwiek pomoc pieniężną udostępnianą dotychczas greckim bankom, co z kolei zmusiło rząd w Atenach do zamknięcia banków oraz wprowadzenia kontroli kapitałowych, czyli między innymi limitu na wypłaty z bankomatu oraz możliwość dokonywania przelewów.

Wydarzenia z końca tygodnia są z pewnością kluczowym momentem definiującym kolejne kroki po obu stronach negocjacyjnego stołu: szanse na to, iż grexit stanie się rzeczywistością są dzisiaj dużo większe niż były w ubiegły czwartek. Nadal jednak mamy nadzieję, iż porozumienie zostanie osiągnięte w przeciągu najbliższych dni.

Ostatnia propozycja złożona przez trojkę w niedzielę wieczorem może okazać się zbawienna dla odbywającej się greckiej tragedii: Unia wraz z Międzynarodowym Funduszem Walutowym oferują bowiem nowe warunki restrukturyzacji zadłużenia, które mają szansę spotkać się z aprobatą greckiego rządu i wymusić tym samym akceptację oferty przywódców strefy euro. Jednak nadal są to jedynie rynkowe spekulacje, czego odzwierciedleniem są drastyczne spadki euro od początku poniedziałkowej sesji.

USD

Większość danych ekonomicznych pochodzących ze Stanów w zeszłym tygodniu była raczej zadowalająca: wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale został skorygowany i wynosi na chwilę obecną -0.2%. Poziom wydatków zwiększył się o 0.6% w maju, co sugeruje dalsze ozdrowienie amerykańskiej gospodarki.

Nadal spodziewamy się wzrostu głównej stopy procentowej we wrześniu, ale prognoza ta jest mocno zależna od raportu o stanie płac który zostanie opublikowany w przyszłym tygodniu.

 

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.