Złoty słaby. Problemy Grecji oraz podwyżka stóp procentowych w USA

Enrique Díaz-Álvarez22/Cze/2015Analizy walutowe

Ze względu na rozczarowujące dane o inflacji oraz przewidywania dotyczące przemysłu złoty osłabił się względem głównych walut (EUR,GBP, CHF).

Stany Zjednoczone: Rezerwa Federalna zasugerowała podwyżkę stóp procentowych nie wskazują jednocześnie na jej moment. Strefa Euro: po rozmowach z wierzycielami zwiększyły się obawy co do przyszłości Grecji w strefie euro.

PLN

Poziom inflacji w Polsce zmierza do normalizacji. W skali roku ceny spadły o 0,9% a więc mniej niż poprzednio. To jedenasty miesiąc z rzędu negatywnego wzrostu cen; niemniej jednak trend jest wzrostowy. W poniedziałek minister finansów oświadczył, że ten trend będzie kontynuowany zastrzegając jednak, że najważniejszą determinantą jest sytuacja na rynku energetycznym.

Rozczarowująca produkcja przemysłowa a także dane płacowe, obniżyły w zeszłym tygodniu wartść złotego. Wydajność przemysłu wzrosła tylko o 2,8%, zaś wzrost wynagrodzeń o nieco ponad 3 procent, co jest wynikiem i tak znacznie lepszym w stosunku do danych o negatywnej inflacji.

Wypowiedź Andrzeja Rzońcy z NBP na chwilę wzmocniła złotego względem euro. Rzońca  oświadczył, że niższe stopy procentowe mogą podkopać stabilność ekonomiczną. Okazało się jednak, że jest to opinia odosobniona pośród członków rady.

W tym tygodniu dane o poziomie bezrobocia oraz kolejne informacje o wydarzeniach w Grecji będą głownymi determinantami wpływającymi na wartość złotego.

EUR

Zeszłotygodniowe wiadomości ze strefy euro były zdominowane przez wydarzenia w Grecji. We wtorek w Luksemburgu były prowadzone rozmowy, które nie przyniosły znaczących postępów. Jeroen Dijsselbloem wezwał Grecję aby wykorzystała swoją ostatnią szansę i w najbliższych dniach przedstawiła wiarygodną propozycję spłaty zadłużenia. Niepewność co do przyszłości Grecji w strefie euro spowodowało, że ponad 3 mld eur zostało zabrane z depozytów bankowych.

Na najbliższy poniedziałek zostało zaplanowane spotkanie, które może być kluczowe w procesie rozwiązania sytuacji w Grecji.

USD

W ostatnim oświadczeniu Rezerwy Federalnej  nie padły żadne konkrety dotyczące momentu podwyższenia stopy procentowej. Niemniej jednak spodziewamy się dwu podwyżek do końca tego roku. Naszym zdaniem będą one miały miejsce we wrześniu i grudniu.

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.