Złoty zakończył zeszły tydzień wzmocnieniem – przyczyną spadające bezrobocie

Enrique Díaz-Álvarez15/Cze/2015Analizy walutowe

Zeszłotygodniowe dane na temat spadającego bezrobocia lekko umocniły złotego wobec głównych walut: euro, dolara i szwajcarskiego franka. Słabszy kurs PLN odnotował jedynie w stosunku do funta.

Rynki światowe: najnowsze informacje dotyczące amerykańskiej sprzedaży detalicznej po raz kolejny pozytywnie zaskoczyły i mogą sygnalizować zbliżającą się podwyżkę stóp procentowych, natomiast kursem EUR nadal rządzi niepokój o brak porozumienia Unii Europejskiej z Grecją.

PLN

Zeszły tydzień przebiegał raczej spokojnie dla złotego – główna zmiana w pozycji polskiego pieniądza nadeszła w środę, wraz z opublikowaniem najnowszych danych dotyczących bezrobocia. Według Ministerstwa Pracy bezrobocie spadło do 10.8% (w kwietniu wynosiło 11.2%), co wskazuje na najwyższą liczbę zatrudnionych od sześciu lat. Te optymistyczne dane wzmocniły złotego wobec EUR i CHF, który osiągnął najsilniejszą pozycję wobec szwajcarskiego franka od trzech tygodni.

Procent bezrobocia w Polsce (2013-2015), źródło: Agencja Reuters

Poland Unemployment

Z kolei czwartkowy komentarz Adama Głapińskiego z NBP o braku zmian co do wysokości stóp procentowych nieco zniwelował umocnienie złotówki z poprzedniego dnia.

Podsumowując wydarzenia zeszłego tygodnia warto również wspomnieć o komentarzu ministra Szczurka, który nawołał rząd do utrzymania ‘rozsądnego budżetu’, w szczególności w trakcie okresu przygotowującego do jesiennych wyborów parlamentarnych. Komentując stan polskiego pieniądza, minister finansów dał do zrozumienia, iż uważa obecny kurs PLN za satysfakcjonujący.

W tym tygodniu opublikowane zostaną dane na temat inflacji (poniedziałek), a także informacje o sprzedaży detalicznej i produkcji i przemysłowej (czwartek). Obie informacje mogą powodować znaczne wahania PLN.

EUR

Słaby wzrost w strefie euro, wynoszący 1.5%, został potwierdzony w zeszłym tygodniu, jednak największy wpływ na pozycję EUR wobec innych walut mają wciąż wzrastające stopy procentowe oraz przeciągające się negocjacje z Grecją.

Wzrasta także rentowność europejskich obligacji: jednoprocentowy wzrost na krótszą metę napędza europejskiego pieniądza, gdyż przyciąga krótko terminowe przepływy finansowe od inwestorów światowych. Na dłuższą metę jednak, takie podwyżki mogą zagrażać europejskiej gospodarce. Niepokój o przyszłość gospodarczą Unii wyraziła także kanclerz Merkel, która jest zdania iż europejska waluta jest zbyt mocna. Jej komentarz nie miał jednak większego wpływu na sytuację na rynkach walutowych – EUR zakończyło tydzień na wyższej pozycji w stosunku do dolara.

Zeszły czwartek przyniósł natomiast informacje o kolejnym fiasku negocjacji Unii z Grecją, co spowodowało odstąpienie Międzynarodowego Funduszu Walutowego od negocjacyjnego stołu. Konsensus będzie zatem trudny do osiągnięcia w najbliższych dniach.

USD

Dobre nastroje odnotowuje natomiast dolar: majowa sprzedaż detaliczna w Stanach okazała się być bardzo silna i wzrosła o kolejne 1.2%, napędzana głównie zwiększonym popytem na samochody a także wyższą ceną gazu. Wzrasta także poziom wydatków – o 7% w ujęciu średniorocznym na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy. Wszystko wskazuje zatem na dalsze przyspieszenie popytu krajowego w USA w najbliższych miesiącach.

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.