Największe osłabienie PLN wobec euro od czterech miesięcy. Stopy procentowe bez zmian

Enrique Díaz-Álvarez08/Cze/2015Analizy walutowe

Decyzja NBP o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian w zeszłym tygodniu kierowała kursem złotówki. Rekordowo niska główna stopa procentowa pozostaje na poziomie 1.5% trzeci miesiąc z rzędu.

Rynki światowe: Grecja ma czas do końca czerwca aby spłacić zadłużenie kredytodawcom, tymczasem raport o stanie płac w Stanach Zjednoczonych przewyższył oczekiwania inwestorów.

PLN

Wygrana Andrzeja Dudy drugi tydzień z rzędu wpływała na osłabienie rodzimego pieniądza, natomiast wzmocnienie euro spowodowało największy spadek PLN od czterech miesięcy. Złoty odzyskał jednak wobec głównych walut w miarę upływu tygodnia.

Najbardziej oczekiwanym wydarzeniem ekonomicznym zeszłego tygodnia była konferencja Narodowego Banku Polskiego, jednak środowa decyzja NBP nie zaskoczyła nikogo – stopa procentowa pozostała niezmieniona. Marek Belka po raz kolejny dał do zrozumienia, iż stopy nie ulegną podwyżce najprawdopodobniej aż do drugiego kwartału 2016 roku. Deprecjacja PLN o ponad 3% w stosunku do euro pomoże NBP odsunąć presję wymagającą poluzowania polityki monetarnej.

Analizując pozostałe dane ekonomiczne, inflacja zdaje się na dobre kończyć swój negatywny trend. Jej poziom wrasta na fali rosnącego eksportu oraz poprawiających się nastrojów wśród gospodarstw domowych, które wydają więcej niż w poprzednich miesiącach.

Rozpoczęty dzisiaj tydzień powinien być spokojny dla polskiej gospodarki – wahania złotego będą zależne raczej od kwestii międzynarodowych, w szczególności przedłużających się rozmów na linii Grecja – Unia Europejska, a także od informacji dotyczących sprzedaży detalicznej w USA.

EUR

Zeszłotygodniowe posiedzenie EBC upłynęło bez większych niespodzianek. Prezydent Draghi unikał wypowiedzi które mogłyby wpływać na kurs europejskiej waluty. Draghi wykazał brak niepokoju niedawną wyprzedażą obligacji rządowych, których rentowność znacząco wzrosła w ostatnim czasie. Tym samym, prognoza ECB dotycząca inflacji i wzrostu gospodarczego w kolejnych miesiącach pozostaje niezmieniona.

Informacja dotycząca bezrobocia w strefie euro także napawa optymizmem. Kwietniowy spadek oznacza, iż procent niezatrudnionych kształtuje się w okolicach 11.1 %, poziomie który zdecydowanie nie zadowala, jednak wskazuje na tendencję spadkową. Rosnąca liczba zatrudnionych, a także niska stopa procentowa powinny wystarczyć aby pobudzić europejską gospodarkę: spodziewamy się, iż wzrost gospodarczy osiągnie poziom 2% w następnych trzech kwartałach. Taki trend powinien pomóc w dalszym spadku bezrobocia, szczególnie jeśli euro utrzyma słabszą pozycję wobec dolara.

USD

Pozytywne dane makroekonomiczne w Stanach, w szczególności najnowszy raport o stanie zatrudnienia w maju, powodowały wzmocnienie dolara wobec głównych walut. Amerykańska gospodarka wygenerowała 280 000 nowych miejsc pracy, natomiast płaca wzrosła o 0.3% w zeszłym miesiącu (2.3% w porównaniu z analogicznym okresem w zeszłym roku). Bezrobocie wynosi około 5.5%.

Dodatkowo, dane na temat produkcji w przemyśle motoryzacyjnym, budownictwie, a także handlu międzynarodowym również zadowalają inwestorów. Spodziewamy się, że wzrost gospodarczy w Stanach osiągnie 3% w drugim kwartale, a Rezerwa Federalna najprawdopodobniej podwyższy stopy procentowe po raz pierwszy od 2007 roku w lipcu bądź wrześniu bieżącego roku.

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.