Kolejne osłabienie złotego. Kurs euro uzależniony od wyniku negocjacji Unii Europejskiej z Grecją

Enrique Díaz-Álvarez01/Cze/2015Analizy walutowe

Przez większość zeszłego tygodnia uwaga inwestorów była skoncentrowana na wyniku wyborów prezydenckich i wygranej Andrzeja Dudy oraz na uaktualnionych danych gospodarczych Polski.

Rynki światowe: dolar nadal wzmacnia swoją pozycję w związku z oczekiwaną podwyżką stóp procentowych, tymczasem w strefie euro kolejny tydzień upłynął pod znakiem zapytania co do rezultatu rozmów Unii z Grecją.

PLN

Miniony tydzień nie był udany dla złotego, który stracił wobec euro i dolara, osiągając najniższy kurs od dwóch miesięcy. Wybór bardziej konserwatywnego kandydata na prezydenta spowodował osłabienie rodzimej waluty. Wyraźne obawy rynków walutowych powodowane są niewiadomą co do tego jak nowy prezydent będzie budował relację z Unią Europejską oraz kogo będzie faworyzował w wyborze na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Wygrana Dudy zaskutkowała jednoprocentowym spadkiem złotego, który wzmacniał się nieznacznie w miarę upływu tygodnia.

Zwycięstwo Dudy bez wątpliwości będzie miało również wpływ na wynik jesiennych wyborów parlamentarnych: na fali świetnego wyniku Dudy, Prawo i Sprawiedliwość może się także spodziewać wzrostu poparcia.

Odbiegając nieco od rezultatów wyborów prezydenckich, w zeszłym tygodniu GUS podał najnowsze i skorygowane dane na temat wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale. 3.6% to najlepszy wynik jaki osiągnęła polska gospodarka od 2012 roku: za tak solidnym wzrostem stoi wyraźnie poprawiający się stan poziomu inwestycji.

Wzrost PKB w Polsce, 2011-2015, źródło: Bloomberg (29.05.2015)

Poland Growth

W tym tygodniu poznamy decyzję NBP dotyczącą stóp procentowych. Możemy się spodziewać, iż po raz kolejny jej poziom pozostanie niezmieniony: wśród większości analityków panuje konsensus, iż rekordowo niskie oprocentowanie zmieni się najwcześniej w drugiej połowie 2016 roku. Tak więc największy wpływ na kurs złotego w tym tygodniu będą miały nastroje po konferencji NBP oraz analizy programu politycznego prezydenta elekta.

EUR

Ostatni tydzień maja był spokojny dla europejskiej waluty: euro reagowało głównie na doniesienia na temat negocjacji na linii Unia – Grecja. Optymistyczne nastawienie większości komentatorów pomogło euro zakończyć piątkową sesję na plusie wobec innych walut i jedynie lekkim osłabieniem wobec dolara. Warto jednak podkreślić, że decyzja na temat zadłużenia Grecji pozostanie podjęta najprawdopodobniej w ciągu najbliższych dziesięciu dni, a więc do tego czasu wahania euro będą zależne od informacji na temat potencjalnego zbliżenia stanowisk obu stron.

W tym tygodniu uwaga ekonomistów skupi się także na konferencji Europejskiego Banku Centralnego, która poświęcona będzie głównie Grecji oraz stanie inflacji i skupie europejskich aktywów.

USD

Reakcja rynków na najnowsze dane gospodarcze USA znacząco wpłynęła na kurs amerykańskiej waluty. Wzrost PKB w pierwszym kwartale 2015 został skorygowany do -0.7%, co jest jeszcze słabszym wynikiem niż początkowy rezultat 0.2% i oznacza iż amerykańska gospodarka hamuje trzeci kwartał z rzędu. Po raz kolejny warto jednak podkreślić, że słabsze dane nadal są rezultatem ostrej i długiej zimy.

W centrum zainteresowania zagranicznych inwestorów jest nadal potencjalna decyzja Rezerwy Federalnej o podniesieniu stóp procentowych, a ta jest zależna od wyników dotyczących rynku pracy. Majowe informacje na temat stanu zatrudnienia, które zostaną opublikowane w piątek, mogą być więc kluczowe w kwestii oprocentowania stóp w Stanach. Jeżeli dane wykażą stworzenie około 200 000-250 000 nowych miejsc pracy, Rezerwa najpewniej podniesie stopy w lipcu bądź wrześniu.

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.