Zeszły tydzień na plusie dla polskiej gospodarki

Enrique Díaz-Álvarez18/Maj/2015Analizy walutowe

Pomimo optymistycznych wyników polskiej gospodarki, drugi tydzień z rzędu złoty zakończył piątkową sesję wobec euro i funta na tym samym poziomie na jakim ją rozpoczął.

Rynki światowe: w Wielkiej Brytanii stopy procentowe po raz kolejny pozostają na niezmienionym poziomie, a dane statystyczne dotyczące handlu detalicznego w USA rozczarowały zagraniczne rynki.

PLN

Zeszły tydzień upłynął pod znakiem pozytywnych wiadomości gospodarczych. Po dziesięciomiesięcznym okresie deflacji, inflacja wzrasta drugi miesiąc z rzędu, natomiast ceny żywności ustabilizowały się. Stałe ceny ropy naftowej również przyczyniają się do unormowania cen żywności. Poprawa inflacji jest na pewno dobrą wiadomością dla polskiej gospodarki, nie oznacza to jednak, że NBP dokona zmian w swojej polityce monetarnej.

Jako że Narodowy Bank Polski pozostawia główną stopę procentową bez zmian (1.5%), wielu analityków nie spodziewa się zmian w cenach produktów – przewidujemy więc, że będą one stabilne. Ta sytuacja potrwa najprawdopodobniej do końca 2015 roku.

Końcówka tygodnia przyniosła jeszcze bardziej obiecujące informacje na temat przewyższającego oczekiwania wzrostu PKB, który odzwierciedla kondycję polskiej gospodarki. Pierwszy kwartał 2015 zakończył się 3.5 procentowym wzrostem. Do takiego mocnego wyniku przyczyniły się głównie ekspansja produkcji przemysłowej, pozytywny bilans handlowy, a także dobry rezultat sektora budowlanego. Dodatkowo, polski eksport oraz krajowy popyt również nabierają tempa. Wzrost gospodarczy jest nadal jednym z najwyższych w Europie.

Wzrost PKB w latach 2012-2015, źródło: Bloomberg

PLN Graph

Jedną z ważniejszych informacji zeszłego tygodnia było również oświadczenie ministra Szczurka o możliwości obniżki podatków oraz zwiększeniu wydatków publicznych.

EUR

Wzrost PKB w strefie euro kształtuje się nadal na względnie niskim poziomie 1.6%, poniżej oczekiwań na rynkach. Ten niezadowalający wynik to najprawdopodobniej skutek spowolnienia w niemieckiej gospodarce. Włochy, Hiszpania i Francja tym czasem wykazują stabilny wzrost – szczególnie optymistyczny jest wynik Hiszpanii, której gospodarka rośnie na poziomie 3.6%.

W tym tygodniu opublikowane zostaną dane dotyczące kondycji gospodarczej w strefie euro, które powinny określić czy te pesymistyczne wyniki to jedynie krótkotrwałe spowolnienie odzwierciedlone w kwartalnych wynikach, czy poważniejszy problem koniunkturalny. Spodziewamy się, iż jest to raczej krótkoterminowe spowolnienie, jednak warto zwrócić uwagę na wyższe ceny ropy naftowej, które mogą ujemnie wpływać na wyniki gospodarcze w drugim kwartale 2015.

USD

Kwietniowe wyniki sprzedaży detalicznej miały pokazać iż słabsze dane pochodzące z amerykańskiej gospodarki to jedynie okresowe spowolnienie, a koniunktura konsumencka ulega poprawie. Niestety, dane statyczne na kwiecień zawiodły, pomimo lepszych wiadomości na temat zatrudnienia oraz stabilnego wzrostu płac. Oczekujemy, iż Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe w lipcu.

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.