Miniony tydzień spokojny dla złotego. PLN słabnie na fali wyników wyborów prezydenckich

Enrique Díaz-Álvarez11/Maj/2015Analizy walutowe

Zeszłotygodniowa decyzja Narodowego Banku Polskiego o pozostawieniu stóp procentowych na stałym poziomie nie zaskoczyła nikogo.  Marek Belka zasugerował nawet, iż główna stopa może pozostać niezmieniona do końca roku.

Rynki światowe: wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii zapewniły zwycięstwo oraz większość parlamentarną Partii Konserwatywnej, natomiast w Stanach Zjednoczonych raport o zatrudnieniu sprostał oczekiwaniu większości prognoz.

PLN

Wobec euro i dolara złoty zakończył zeszły tydzień prawie w takiej samej kondycji w jakiej go rozpoczął – spadł jedynie w stosunku do brytyjskiego funta, który wzmocnił swoją pozycję po pewnej wygranej partii rządzącej. Na stabilnego złotego wpłynęła najpewniej wiadomość, iż stopy procentowe pozostaną przez najbliższe miesiące niezmienione. RPP pozostawiła je na poziomie 1.5%, pomimo ujemnej inflacji, która pozostaje negatywna dziewiąty miesiąc z rzędu. Według oczekiwań Belki, inflacja powinna osiągnąć dodatni poziom do końca roku. RPP nie zastosowała słownej interwencji podczas swojego posiedzenia, niezależnie od oczekiwań iż może w ten sposób ustabilizować rynek walutowy oraz mocnego złotego.

Pozytywne dane napłynęły również z Brukseli: Komisja Europejska po raz kolejny zmieniła swoją prognozę gospodarczą dla Polski na 2015-2016. Silny popyt, wyższe dochody oraz stłumiona inflacja według komisji doprowadzą do mocnego wzrostu gospodarczego na poziomie 3.3% w 2015 oraz 3.4% w przyszłym roku.

Nagłówki gazet w zeszłym tygodniu były skupione głównie na wyborach prezydenckich. Porażka prezydenta Komorowskiego oznacza zaciętą walkę w drugiej turze przeciwko kandydatowi PiS Andrzejowi Dudzie. Obietnice wyborcze Dudy to między innymi podwyżka podatków dla większych przedsiębiorstw i korporacji: perspektywa, która już od dzisiaj rano powoduje osłabienie polskiego pieniądza.

Odbiegając nieco od polityki, rozpoczęty właśnie tydzień jest ważnym dla danych ekonomicznych, gdyż już w czwartek poznamy raport o stanie inflacji, natomiast poziom wzrostu gospodarczego za pierwszy kwartał tego roku zostanie opublikowany w piątek.

EUR

Zeszły tydzień nie przyniósł większych niespodzianek w strefie euro: PKB zdaje się nadal wzrastać na poziomie 2% w skali roku, natomiast raczej mieszane dane sugerują, iż sprzedaż detaliczna spadła w kwietniu o 0.8%. Oczekujemy, że wzrost gospodarczy w strefie euro pozostanie w granicach 2-2.5% w 2015 roku.

Po raz kolejny, trudno przewidzieć jak na europejską walutę wpływać będą wiadomości dotyczące Grecji, chociaż w Unii przeważa optymizm i nadzieja na porozumienie z greckim rządem. Nowy system zbierania podatków zdaje się zdawać egzamin, a rząd póki co spełnia wymogi Unii dotyczące kontroli fianasów.

USD

W piątek oczy wszystkich w Stanach były zwrócone na raport o stanie płac. Dane potwierdzają, iż gorsze wyniki pierwszych miesięcy 2015 były głównie powodowane warunkami pogodowymi oraz dłuższą zimą, a bezrobocie powróciło do wcześniejszego poziomu 5.4%. Według opublikowanych informacji, wzrost płac pozostaje jednak na raczej niskim poziomie, dlatego też oczekujemy podwyższenia stop procentowych przez Rezerwę Federalną w Stanach w lipcu, a nie jak wcześniej prognozowaliśmy, w czerwcu.

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.