Dlaczego tak ważne jest wybrać właściwego usługodawcę wspomagającego zarządzanie ryzykiem walutowym?

Kasia Holody30/Kwi/2015Zarządzanie ryzykiem kursowym

Wiarygodne dane, niezależna ekspertyza, oraz wieloletnie doświadczenie są bezcenne  w zarządzaniu walutą.

Zakup i  transfer waluty narażają firmy na ryzyko z którym trudno się zmierzyć bez właściwego zrozumienia sytuacji rynkowej. Najlepszym sposobem na wyeliminowanie tych zagrożeń jest wnikliwa analiza danych rynkowych. Jednak kiedy prowadzisz własne przedsiębiorstwo, bardzo możliwe, że nie masz czasu na ciągłe śledzenie trendów i analizę prognoz gospodarczych. Gospodarki wschodzące wymagają większej uwagi – a to pochłania Twój cenny czas. Zadaniem odpowiedniego dostawcy usług finansowych jest zatem dostarczanie właściwych danych oraz wiedzy  w kwestii transakcji i zarządzania ryzykiem.

Nie ma oczywiście jednego, sprawdzonego rozwiązania które będzie odpowiedzią na wszystkie potrzeby każdej firmy. Dlatego tak istotne jest, aby Twój usługodawca rozumiał specyfikę Twojego przedsiębiorstwa i  naturę zagranicznych operacji, które przeprowadzasz. Specjaliści, którzy posiadają wiedzę oraz doświadczenie, potrafią ocenić ryzyko teraz i w przyszłości, a korzystanie z ich usług pomaga w podejmowaniu decyzji, które mogą zaważyć na zyskach Twojej firmy.

Bezpieczeństwo środków i transakcji

Zaufanie przychodzi z czasem. Ale już dzisiaj warto dowiedzieć się więcej o swoim usługodawcy. Bezpieczeństwo Twojego kapitału, jak i również transakcji które przeprowadzasz, zawsze  powinno być na pierwszym miejscu. Rynek handlu walutą charakteryzuje się wyższym poziomem ryzyka i  wpływ na niego ma wiele czynników, które niestety są poza naszą kontrolą. Transfer dużych sum waluty obcej, w szczególności do krajów rozwijających się  (gdzie często brakuje odpowiedniej infrastruktury finansowej), jest problematyczny i wymaga odpowiedniego doświadczenia. Ważne jest więc nawiązanie współpracy z wiarygodnym pośrednikiem.

Po czym poznać partnera godnego zaufania? Przede wszystkim, instytucje finansowe, które oferują usługi płatnicze powinny być poddane nadzorowi odpowiednich urzędów, takich jak Komisja Nadzoru Finasowego bądź jej zagraniczne odpowiedniki. Dane Twoje i Twojego przedsiębiorstwa muszą być poufne, tak aby transakcje które przeprowadzasz w imieniu spółki były dokonywane w bezpieczny sposób. Masz również prawo wiedzieć kto, kiedy i w jaki sposób zarządza transferem Twoich środków.

Niestety usługi tego typu nie są dostępne dla mniejszych firm. W opinii banków małe i średnie przedsiębiorstwa nie są wystarczająco dochodowe aby zaoferować im konkurencyjną i dopasowaną do indywidualnych potrzeb ofertę. Co prawda, duże instytucje finansowe (np. banki) mogą zagwarantowć poczucie bezpieczeństwa, jednak nie dostarczą wsparcia czy właściwej ekspertyzy. Dobry pośrednik nie tylko upewni się że posiada adekwatną infrastukturę aby sprostać Twoim potrzebom na rynkach zagranicznych, ale również zabezpieczy Twoje pieniądze i operacje w pewny i rzetelny sposób.

Drukuj

Autor: Kasia Holody

Marketing Executive w Ebury, absolwentka London School of Economics. Na co dzień zajmuje się projektami dotyczącymi strategii, pozycjonowania i zarządzania marką, oraz działaniami promocyjnymi wspierającymi sprzedaż. Zainteresowana nowymi trendami marketingowymi w sektorze finansowym i zagadnienieniami związanymi z budowaniem marki oraz zachowaniem konsumentów.