Cotygodniowa prognoza walutowa: Spokojny tydzień złotego, stopy procentowe bez zmian

Enrique Díaz-Álvarez20/Kwi/2015Analizy walutowe

Pomimo tego, że euro przez chwilę przebiło psychologiczną barierę 4 złotych za 1 euro, rodzimy pieniądz przez cały zeszły tydzień zachowywał się stabilnie. NBP podtrzymał zapowiedzi braku obniżek stóp procentowych, pozostawiając je na dotychczasowym poziomie.

Rynki światowe: EBC również nie zdecydowało się na obniżkę stóp procentowych, a dynamika wzrostu cen w Wielkiej Brytanii pozostaje marginalna drugi miesiąc z rzędu.

PLN

W zgodzie z naszymi przewidywaniami, środowe spotkanie Narodowego Banku Polskiego rozczarowało tych którzy spodziewali się zmian poziomu stóp procentowych –  nadal wynoszą one 1.5%. Zespół RPP dał do zrozumienia, iż w swoich decyzjach zwraca teraz szczególną uwagę na słabszą kondycję gospodarek zagranicznych oraz niepewność względem popytu na rynku krajowym. Jednak według NBP korzystne warunki panujące na krajowym rynku pracy oraz stabilny rozwój gospodarczy mają szansę zniwelować ryzyko negatywnych poziomów inflacji w nadchodzącym czasie. Marek Belka powtórzył także opinię ministra Szczurka, iż silny złoty nie jest zagrożeniem dla polskiej gospodarki.

Analizując pozostałe wiadomości ubiegłego tygodnia, rząd ogłosił iż realizacja głównych reform zostanie podjęta dopiero po wyborach parlamentarnych, a PO skupi się teraz na bardziej przyjaznym wyborcom sprawach natury społecznej. Jest to rezultat ostatnich badań sądażowych które sugerują, że rząd Ewy Kopacz będzie potrzebował koalicjanta jeśli wygra kolejne wybory parlamentarne. Osoby bliskie otoczeniu premier twierdzą, iż większość wysiłków rządowych poświęcona będzie poprawie warunków ekonomicznych, w szczególności bezrobociu wśród młodych.

Pozytywną wiadomością zeszłego tygodnia był wzrastający poziom inflacji w marcu – pomimo tego, iż nadal nie kształtuje się on na wyczekiwanym poziomie i pozostaje ujemny dziewiąty miesiąc z rzędu. Ogólny wzrost cen jest obecnie ograniczany przez spadające ceny paliw.

Podsumowując wydarzenia ubiegłego tygodnia warto też pamiętać o bardzo pozytywnej prognozie Międzynarodowego Funduszu Walutowego, która podwyższa przewidywany wzrost gospodarczy w Polsce w 2015 z 3% do 3.5%.

EUR

Zgodnie z naszymi założeniami na zeszłotygodniowej konferencji EBC Prezydent Draghi po raz kolejny zapewnił o skupie aktywów mającym trwać do września 2016 roku. Dane ekonomiczne z zeszłego tygodnia potwierdziły słabe ożywienie gospodarek strefy euro: w lutym produkcja przemysłowa wyniosła o 1.1% więcej niż w poprzednim miesiącu i o 3% więcej niż w ostatnim kwartale 2014 roku.

Dobrą wiadomością są także informacje na temat bardziej przyjaznych standardów pożyczkowych banków. Program skupu aktywów obniża rentowność rządowych obligacji i tym samym zaniża ich handel, zmuszając banki do lokowania kapitału w inne miejsca: to natomiast skutkuje  większą chęcią banków do oferowania pożyczek przedsiębiorcom i gospodarstwom domowym. Udaje się zatem zrealizować główne zamierzenie Europejskiego Banku Centralnego – to wystarczyło aby euro odbiło się względem dolara pomimo braku dobrych wiadomości na temat kolejnej serii negocjacji Unii Europejskiej z Grecją.

USD

Zeszły tydzień przyniósł mieszane odczucia co do wiadomości napływających ze Stanów, chociaż zakończył się raczej pozytywnymi danymi na temat wzrostu gospodarczego. Po trzech słabszych miesiącach sprzedaż detaliczna w marcu wzrosła (o 0.9%), jednak w dalszym ciągu nie osiąga oczekiwanego poziomu. Produkcja przemysłowa także odnotowała lekki wzrost, jednak nie był on na tyle znaczący aby znieść różnice dwóch poprzednich miesięcy.

Lepsze wiadomości przyniosły dane dotyczące inflacji – ważniejsza stopa procentowa, która nie bierze pod uwagę gwałtownych zmian cen żywności i energii, wzrosła w marcu o 0.23%. Jest to 1.8% – owy wzrost w skali roku i 2.3% – owy wzrost w skali trzech ostatnich miesięcy. Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że deflacja w USA zanika a polityka monetarna nie wymaga już drastycznych rozwiązań. Dlatego też oczekujemy wzrostu stóp procentowych na czerwcowym posiedzeniu Rezerwy Federalnej, jednak nadal poświęcamy szczególną uwagę najnowszym danym makroekonomicznym.

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.