Końcówka marca korzystna dla złotego i importerów

Jakub Makurat30/Mar/2015Rynki walutowe

Zeszły tydzień przyniósł dobre informacje dla polskich importerów – do piątku PLN umacniał się wobec EUR.

W zeszłym tygodniu polski złoty zdecydowanie umocnił się do euro oraz innych głównych walut. Warto przypomnieć,  że ostatnio tak niski kurs dostępny był w czerwcu 2014 roku. Patrząc jeszcze dalej w przeszłość tak niskie poziomy EUR/PLN mogliśmy dostrzec w 2012. Pytanie, które narzuca się w związku z tymi zmianami brzmi: Co dalej będzie się działo z polskim złotym?  Jeżeli sformułujemy je bardziej precyzyjnie i przełożymy na język liczb możemy zapytać: Czy EUR/PLN pokona psychologiczną barierę 4.00?

Biorąc pod uwagę ogólne trendy w gospodarce szanse na to wydają się mieć racjonalne podstawy. Jeżeli jednak tak się stanie, ciągle będziemy mieli do czynienia z wieloma niewiadomymi, np. Kiedy to się wydarzy? Czy przebicie poziomu 4,00 będzie miało charakter trwały? Czy trend umocnienia PLN do EUR będzie kontynuowany w przyszłości i ma szanse na osiągnięcie poziomów z 2008 roku?

Spadek euro to z jednej strony wynik zapowiedzi RPP, która powiadomiła iż nie będzie dalej obniżała stóp procentowych, powodując umocnienie złotego. Kolejnym powodem deprecjacji jest zbliżający się termin wejścia w życie europejskiego skupu aktywów, a to oznacza, iż Europejski Bank Centralny rozpocznie niedługo drukowanie europejskiej waluty.

Niezależnie od przyszłości która nas czeka, być może warto już teraz rozważyć zabezpieczenie kursu EUR/PLN na obecnych poziomach. Przypomnijmy, że jeszcze w grudniu zeszłego roku kurs EUR/PLN piął się w górę by zatrzymać się na poziomie 4.37. Ta trzydziestogroszowa różnica w tak krótkim czasie jest zdecydowanie dobrą informacją dla przedsiębiorców kupujących euro. Zwróćmy uwagę, że dla transakcji w której kupujemy 100 000 euro za złotówki oszczędności wynoszą w takich warunkach 30 000 PLN.

Wracając teraz do dobrych informacji, możemy śmiało powiedzieć, że mamy do czynienia z bardzo dobrą informacją dla przedsiębiorstw kupujących euro. To prawie siedmioprocentowe  umocnienie złotego powoduje bardzo duże oszczędności dla importerów.

Na koniec dodajmy, że te niskie poziomy złotego mogą zostać trwale zachowane w transakcjach FORWARD, czyli transakcjach, w których dzisiejszy kurs będzie podstawą kupna waluty w przyszłości. Niezależnie zatem od niepewnej przyszłości już dziś możemy zyskać pewność kursu zakupu euro za miesiąc, rok czy kilka lat.

Pomimo tego, iż końcówka tygodnia przyniosła drobną korektę trendu umacniającego złotego, to polska waluta nadal jest silna. Korekta ta mogła być spowodowana wiadomościami napływającymi z USA na temat możliwej podwyżki stóp procentowych.

Drukuj

Autor: Jakub Makurat

Dyrektor Generalny Ebury Polska. Zaangażowany w rozwój handlu zagranicznego w firmach sektora MSP w Polsce. Na co dzień współpracuje z przedsiębiorcami w celu ułatwienia im dostępu do efektywnych rozliczeń i skutecznych metod zarządzania ryzykiem finansowym.